Bosch, ABD’li çip üreticisi TSI Semiconductors’ı satın alıyor

Genel Nis 28, 2023 Yorum Yok
Bosch, silisyum karbür (SiC) yarı iletken işini genişletmek için ABD’li çip üreticisi TSI Semiconductors‘ın varlıklarını satın alacak. Şirket, elektrikli araçlar da iç olmak üzere otomobiller için Güç yarı iletkenleri üretimini artırmayı planlıyor.

Anlaşmanın finansal koşulları açıklanmadı lakin Bosch, TSI Semiconductors’ın Roseville’deki üretim tesislerinde modernizasyon ve güzelleştirme çalışmaları yürütmek için önümüzdeki birkaç Yıl içinde 1.5 milyar dolar yatırım yapacağını belirtti.

Otomotiv dünyası için düzgün haber

Alman şirket 2026 yılından itibaren silisyum karbür (SiC) bazlı 200 mm‘lik yonga plakaları üzerinde otomotiv çipleri üretmeyi hedefliyor. ABD topraklarında daha Çok çip üretileceğine yönelik bu gelişme Özellikle otomotiv dünyasında sevinçle karşılandı.

Bildiğiniz üzere otomotiv, Covid-19 pandemisiyle başlayan global yarı iletken kıtlığından en Fazla etkilenen kesimlerden biri. Bugün piyasaya sürülen yeni elektrikli araçların birden fazla, çok sayıda çip gerektiren gelişmiş şoför dayanak sistemlerine sahip.

Silisyum karbür bazlı çip pazarı yılda ortalama %30 oranında büyüyor. Bu büyümenin bir kısmı, elektrikli araçlar için daha uzun menzil ve daha verimli şarj imkanı sağlamasından kaynaklanıyor. Ayrıyeten %50’ye kadar daha az güç kaybı ve daha az bakım gerektirme üzere avantajları da var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir