Blog Yazıları Yazarken En İyi Uygulamalar

Blog Yazıları Yazarken En İyi Uygulamalar

Web Tasarım Eyl 21, 2022 Yorum Yok

Blog gönderileri oluşturmak zor olabilir, ancak bazı en iyi uygulamaları izlerseniz imkansız değildir. Bunlar, listeleri kullanmayı, markalı olmayan anahtar kelimeleri kullanmayı ve alıcı kişilikleri oluşturmayı içerir. Görsellerden de faydalanabilirsiniz. Ve uygulamaya devam ettikçe süreç kolaylaşacaktır.

Liste tabanlı gönderiler, arama motoru optimizasyonunu iyileştirir

Liste tabanlı gönderiler, okuyucuları daha alakalı içeriğe yönlendirmek için dahili bağlantıları kullanarak arama motoru optimizasyonunu iyileştirir. Bu bağlantılar, başlıklar gibi liste öğelerine eklenir ve listenizin farklı bölümlerine bağlantı vermek için adlandırılmış bağlantıları kullanabilirsiniz. Liste tabanlı gönderiler de uygun biçimlendirmeye sahip olmalıdır. Liste öğeleri, li etiketlerine sarılmalı ve bir kimlik ve ad dahil olmak üzere H3 etiketleri ile biçimlendirilmelidir. Ayrıca, dahili bağlantılarınız H3 başlığına işaret etmelidir.

Liste tabanlı gönderiler, arama motorlarının okumasını ve taramasını kolaylaştırmak için H3 etiketlerini de kullanmalıdır. Ayrıca, tarayıcıların her liste öğesini tanımlamasını kolaylaştırmak için liste başlığı için H2 etiketini kullanabilirsiniz.

Markasız anahtar kelimeler kullanma

Markasız anahtar kelimeler, doğrudan şirketinize atıfta bulunmayan anahtar kelimelerdir. Örneğin, dijital pazarlama hizmetleri satıyorsanız, “dijital pazarlama ajansı” yerine markasız anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Bu, erişiminizi artıracak ve kullanıcı ve müşteri sadakati kazanma şansınızı artıracaktır.

Markasız anahtar kelimeler, şirketinize veya markanıza atıfta bulunmaz, ancak yine de oldukça alakalıdır. Ücretli aramada yatırım getirinizi artırmanın iyi bir yoludur. Bu anahtar kelimeleri kullanmak, yazılarınızın bu terimler için iyi sıralanmasını sağlayarak blog trafiğinizi artırabilir. Markalı olmayan anahtar kelimeler de SEO çabalarınızı ölçmenize yardımcı olabilir.

Markalı anahtar kelimeler, şirketinizin adını, benzersiz ürün veya hizmetini ve şirketinizle ilgili diğer bilgileri içerir. Bunlar genellikle güçlü isim tanıma özelliğine sahip kurumsal düzeydeki işletmeler için daha uygundur.

Alıcı kişilikleri oluşturma

Bir web sitesi veya blog için yazarsanız, alıcı kişileri oluşturmak, içerik oluşturmak için son derece yararlı bir araç olabilir. Bu profiller, hedef kitlenizi ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Başlamak için, ürününüzü veya hizmetinizi satın alma olasılığı en yüksek olan kişiler hakkında toplayabildiğiniz kadar bilgi toplayın. Bunu mevcut pazar araştırması, müşteri anketleri ve diğer kaynaklar aracılığıyla yapabilirsiniz. Takipçileriniz hakkında bilgi toplamak için Statista ve Instagram gibi araçları da kullanabilirsiniz.

Alıcı kişiliğinizi iyi anladıktan sonra içeriğinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Alıcı kişilerinizi şablon olarak kullanarak, hedef kitlenize ulaşan ilgi çekici içerikler oluşturabilirsiniz.

Görüntüleri kullanma

Görseller, blog yazısı yazmanın önemli bir parçasıdır. Resim eklemek, okuyucularınızın dikkatini çekecek ve yayınınızı okumaya ilgi duymalarını sağlayacaktır. Görüntülerin önemi büyük olsa da, kötü görüntüler de aynı olumsuz etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, içeriğinizle ilgili görselleri ince ama anlamlı bir şekilde bulmaya çalışmalısınız. Görselleri kullanmak, okuyucularınızın içeriğinizle bağlantı kurmasına yardımcı olacak ve ayrıca SEO konusunda size yardımcı olacaktır.

Blog gönderilerinizde görsel kullanmak, okuyucularınızın ne hakkında yazdığınızı anlamasına da yardımcı olabilir. Resimler kelimelerden daha iyi anlaşılır ve bir resim bin kelime söyleyebilir. Bu dijital çağda, görüntüler çok önemlidir. İnsanlar görsel yaratıklardır ve bir görüntüyü milisaniyeler içinde kolayca işleyebilirler. Ayrıca görseller okuyucuların karar vermelerine de yardımcı olur.

Etiketleri kullanma

Blog gönderileri yazarken etiketleri kullanmak SEO’nun önemli bir parçasıdır. Doğru kullanıldığında, etiketler gezinmeyi kolaylaştıracak ve sıralamalarınızı iyileştirecektir. Etiketler genellikle bir ila üç kelime uzunluğundadır. Etiketleri birbirine benzer veya gereksiz hale getirmemeye çalışın. Aynı prensip SEO kopyası için de geçerlidir. Yanlış etiketleri kullanırsanız, gönderileriniz arama motorlarından gizlenebilir.

Etiketler, ilgili gönderileri bulmanıza da yardımcı olabilir. Örneğin, blogunuz beyzbolla ilgiliyse, tüm gönderilerinizi takıma veya oyuncuya göre gruplandırmak isteyebilirsiniz. Konumla ilgili etiketleri de kullanabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir