Birçok Android telefon, önceden yüklenmiş kötü amaçlı yazılımlarla geliyor

Genel May 14, 2023 Yorum Yok
Google Play Store, Kötü maksatlı yazılım, reklam yazılımı, casus yazılımı yahut Düzmece yazılım içeren uygulamaları barındırmasıyla çokça gündeme geldi. mesela geçtiğimiz ay 100 milyondan Çok indirilen 60 Android uygulamasında kötü gayeli yazılım keşfedildi.

Milyonlarca Müsait fiyatlı Android telefon, evvelce yüklenmiş Fazla sayıda uygulamayla Bir arada geldiğini düşünürsek bilgisayar korsanlarının bu uygulamalardan rastgele birine Üzücü maksatlı yazılım yüklemesi, telefonunuzu hacklemesini epeyce kolaylaştırabilir.

Android telefonunuzda Kötü emelli yazılımlar olabilir

Araştırmacılar, önceden yüklenmiş kötü gayeli yazılımlarla Bir arada gelen Android aygıtların artan eğilimi hakkında alarm veriyor. Play Store’dan indirdiğiniz bir uygulamayı basitçe kaldırabilseniz de sistem uygulamalarına yahut Aygıt yazılımına gömülü Üzücü maksatlı yazılımları kaldırmak epeyce şiddetli bir iş.

Trend Micro tarafından tahlil edilen Eser yazılımı imajlarının birçok sessiz eklentiler olarak tanımlanan kod kesimleri içeriyor. Bu eklentilerden kimileri, siber hatalıların Android aygıtların kiralanmasına ve bunları Celse açma kimlik bilgilerini yahut öbür hisli kullanıcı bilgilerini Aşırmak için kullanmasına müsaade vermekte. 

8.9 milyon Android aygıtına sessiz eklenti yüklendi

Araştırmacılar, Aka bir kısmı şark Avrupa ve Güneydoğu Asya’da ağırlaşan milyonlarca virüslü aygıtın dünya çapında kullanımda olduğunu iddia ediyor. İlginç bir formda, hatalıların kendileri 8.9 milyon Android cihaza sessiz eklenti yüklediklerini tez ediyorlar.
Bu sebeplerden ötürü Google, Google Play Protect‘i hassaslaştırmak ve Android aygıtlara evvelden yüklenmiş uygulamaları Kötü hedefli davranışlara karşı izlemek üzere yeteneklerini genişletmek için Kıymetli uğraşlar harcamakta. Araştırmacıların husus ile ilgili tavsiyesi ise daha âlâ tedarik zinciri güvenliğine sahip olan (Samsung ve Google gibi) firmalardan aygıtınızı tercih etmenizi söylüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir