Bir devin sonu: Toshiba, 15 milyar dolara satılıyor

Genel Mar 24, 2023 Yorum Yok
2015’ten bu yana, hafıza yongası üreticisi Kioxia Holdings’in de yüzde 40,6’sını elinde tutarak genişleyen bir holding olan Toshiba, muhasebe skandallının ardındanağır finansal kayıplarla karşılaşmıştı. Bir müddettir bu kayıpların sonuçlarıyla yüzleşen Toshiba Yönetim konseyi, bir müddet Evvel Japon Özel kapital fonu Japan Industrial Partners’ın (JIP) 15,2 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul etti.

Bir dönemin sonu

Perşembe günkü piyasa kapanışında 1,8 milyar Yen (14 milyar $) kıymetinde olan 147 yıllık holding, ortalarında finansal hizmetler kümesi Orix, Chubu Electric Power ve çip üreticisi Rohm’un da bulunduğu 20 şirketten oluşan bir konsorsiyuma liderlik eden Japan Industrial Partners tarafından satın alınacak. Hatırlanacağı üzere 2017 yılında ABD’deki nükleer santral işinin başarısızlığı Toshiba’yı iflasın eşiğine sürükleyerek skandallar zincirine bir düğüm daha eklemişti.

Son altı yıldır Toshiba’nın en Aka hissedarı, Japon yöneticiler tarafından yönetilen Singapur merkezli gizli bir fon olan Effissimo Capital Management oldu ve Toshiba üzerinde ağır baskı uyguladı. Toshiba ise geçtiğimiz ilkbahardan itibaren satın alım tekliflerini talep etmeye başlamıştı. Fakat yalnızca JIP gerçekçi bir Teklif verdi ve Öbür hiçbir fon, şirketi devralmak için bağlayıcı bir Teklif sunmadı.

Toshiba, geçtiğimiz Şubat ayından son çeyrek datalarını açıklamış ve üç aylık faaliyet kârı neredeyse yüzde 90 düştüğünü duyurmuştu. Öte yandan şimdi satın alım katılaşmış değil. Toshiba’nın yaklaşık dörtte birine sahip olduğu iddia edilen aktivist fonların kaidelerden şad olup olmayacağı şimdi muhakkak değil çünkü yapılan Teklif temelinde düşük bir düzeyde. Her şeye Karşın uzmanlar belirsizliğin bitecek olmasından umutlu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir