Bilim insanları, içilebilen Covid aşısı üzerinde çalışıyor

Genel Oca 23, 2023 Yorum Yok
Ağızda çalkalanıp yutulabilen oral aşı QYNDR’nin (kinder olarak söylem ediliyor) faz 1 kilinik denemesinin tamamlandığı ve şu Lahza bekleme evresinde olduğu biliniyor. Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen kilinik araştırma sonuçları, US Specialty Formulations tarafından üretilen aşının sirkülasyondaki bir sıra Covid-19 varyantına karşı müdafaada tesirli olabileceğine dair ümit veriyor lakin şimdi hakem kontrolünden geçmemiş.

Faz 1 klinik denemesi tamamlandı, yatırımcılardan fon bekliyor

Aşının üreticisi Us Specialty Formulations’ın kurucusu Kyle Flanigan’ın açıklamasına nazaran, sindirim sisteminden geçip tesir eden bir aşının geliştirilmesi Fazla güç bir süreç. Bu aşının incelenmesi ve pazarlanması için gereken ek kilinik araştırmalarının ilerletilmesi için de yatırımcılardan fon alması gerekiyor.

Covid 19 aşıları Laf konusu olduğunda tıpkı Aka isimlerden bahsediliyor; Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca. Fakat dünyanın dört bir yanında araştırmacılar, yakın vakitte Çin ve Hindistan’da piyasaya sürülen burun aşıları üzere yeni aşı formları bulmaya çalışıyor. Araştırmacılar, mukozal aşıların enfeksiyonları durdurup durdurmadığını doğrulamak için hâlâ bilgileri bekliyor.

Mukozal aşılar, klasik aşı çeşitlerinden farklı zira; mukus zarlarımız üzerinden ya burnumuzu çevreleyen mukozadan (nazal Covid-19 aşısı gibi) ya da bağırsaklarımızdan (QYNDR gibi) giriyorlar. Ürettikleri farklı bağışıklık tipleri ve virüsün bedenimize girdiği yerde tesirini göstermesi nedeniyle Covid-19 enfeksiyonlarıyla uğraşta uygulanabilir ve hatta elverişli seçenek olarak destekleniyor. Öte yandan Ocak 2021’e kıyasla Fazla daha az hasara neden olsa da Covid 19 hâlâ tam olarak bitmiş değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir