Bilim insanları dünyayı değiştirebilecek yeni bir malzeme keşfetti

Genel Mar 13, 2023 Yorum Yok
Tarihi bir muvaffakiyete imza atan Rochester Üniversitesi araştırmacıları, pratik uygulamalar için gereğince düşük sıcaklık ve basınçta süper iletken bir gereç oluşturdular. Makine mühendisliği ve fizik Yardımcı doçenti Ranga Dias liderliğindeki gruba nazaran bu materyal, süperiletkenlik ve teknoloji açısından bir ihtilalin kapısını açabilir.

Yapılan keşif, gücün direnç olmaksızın şebekelere iletilmesini ve yalnızca bu sayede saatte 200 milyon megawatt güç tasarrufunun sağlanabilmesini Mümkün kılabilir. Bununla Birlikte ilim insanlarının Çehre yıldır verimli bir formda hayata sokmak istediği nükleer füzyonun anahtarı da Yine bu materyalde olabilir. Yeni gereç yalnızca bu alanlarda değil, havadan giden yüksek süratli trenler, MRI, bellekler, elektronik devreler üzere iletkenliğe muhtaçlık duyulan her alanda kullanılabilir.

Enerji ve teknoloji için tarihi bir keşif

New York’taki Rochester Üniversitesi’nden fizikçi Ranga Dias ve meslektaşları hem oda sıcaklığında hem de nispeten düşük basınçta çalışan yeni muhteşem iletken malzemeyi azot katkılı ‘lutesyum’ hidrürü (NDLH) olarak tanımlıyor. Yapılan testlerde malzemenin 21 santigrat derecede, yani oda sıcaklığında ve Dünya’nın atmosfer basıncının yaklaşık 10.000 sert olan 10 kilobarlık basınç altında süperileketlik gösterdiği saptandı. Gereken atmosfer basıncı Fazla yüksek üzere gelebilir lakin oda sıcaklığında çalışabilen harika iletkenler için milyonlarca atmosferlik basınç gerektiğini, bu kıymetin gülüç denebilecek kadar az olduğunu belirtelim.

Makalede, elde edilen lutesyum-azot-hidrojen bileşiğinin başlangıçta “parlak mavimsi bir renkte” olduğu belirtiliyor. Bileşiğin daha sonra bir elmas örs (yüksek basınç için gerekli) hücresinde sıkıştırıldığında, “şaşırtıcı bir görsel dönüşüm” yaşayarak süperiletkenliğin başlangıcındaki mavi renkten pembeye ve akabinde süperiletken olmayan parlak kırmızı metalik bir duruma döndüğü söyleniyor.

Dias, gerecin renginden Dolayı “Redmatter” olarak isimlendirdiklerini ve bunun neden olarak ise, “Bu yoğunlukta renkler gördüğüm için şok olmuştum. Bir materyalde hiç bu türlü bir renk değişikliği görmemiştim. Spock’ın 2009 yapımı tanınan Star Trek sinemasında yarattığı bir gereçten esprili bir formda bu durumdaki materyal için ‘reddmatter’ kod ismini önerdik.” açıklamasını yaptı.

Füzyon gücü için değeri büyük

Araştırmanın başındaki Dias, “Artık Çağdaş harika iletken çağında olduğumuza inanıyoruz.” dese de bu gerecin telefonumuza girmesi için daha uzun Vakit gereksinim var. Lakin, bu tip keşifler kırılma anlarıdır ve gerisi yokuş aşağı inmeye misal. Bu noktadan sonra gelişim Fazla daha süratli olacaktır diyebiliriz.

Keşfedilen bu üstün iletken gerecin en Aka kazanımını nükleer füzyonda görebiliriz. Dias, nitrojen katkılı lutesyum hidrürün, füzyon elde etmek için tokamak makinelerinin geliştirilmesindeki ilerlemeyi Aka ölçüde hızlandıracağını öngörüyor. Buradaki haberimde ABD’nin lazer kullanarak nükleer füzyonda bir birincisi başardığını sizlere aktarmıştım. Dias’a nazaran lazerler yerine plazmayı tutmanın bir öteki metodu olan tokamaklar, keşfettiği gereç ile birleştiğinde muazzam bir manyetik Meydan üretebilecek. Ona nazaran bu tam olarak “oyun değiştirici”.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir