Bilim insanları benzeri görülmemiş bir Mars haritası oluşturdu

Genel Nis 03, 2023 Yorum Yok
New York Abu Dabi Üniversitesi ve BAE Uzay Ajansı tarafından Kızıl Gezegen‘i inanılmaz detaylarla gösteren yeni bir Mars haritası oluşturuldu. Binlerce Mars gözlemini Temel alan harita, gezegenin jeolojik özelliklerine gibisi görülmemiş bir nazar sunuyor.

Büyüleyici detaylar içeren Mars haritası oluşturuldu

Yeni Mars haritası, Hope olarak da bilinen Emirates Mars Mission (EMM) Mars vazifesini ve bir Mars yılı (Dünya’da iki yıl) boyunca çekilen 3.000’den Çok ferdi Mars müşahedesini Temel alıyor. EMM’nin yerleşik görüntüleme sistemi Emirates Exploration Imager’dan (EXI) alınan bu bilgiler, daha sonrasında araştırmacılar tarafından işlenerek harita oluşturmak için kullanıldı. 

Paylaşılan Harita, Kızıl Gezegen’in bütün ayrıntılarını Biricik bir imajda bir ortaya getiriyor diyebiliriz. Bunlar ortasında, Mars yüzeyinde dolaşan eski Irmak sistemlerinin kalıntıları, mikrobiyal Ömür izleri içerebilecek kurumuş göller, yaklaşık 3,5 milyar Yıl Evvel su içeren vadiler ve gezegenin kutup buzulları yer alıyor.

BAE’nin yeni Mars haritası, gezegen bilimcilerinin Mars’ın iklimi ve milyarlarca yıllık varoluşu boyunca nasıl değiştiği hakkında bilgi edilenmelerini sağlayacak. Kısaca Mars’taki hava sistemleri ve mevsimsel değişiklikleri daha uygun anlamak için kullanılacak diyebiliriz. Bu bağlamda beşerli Mars misyonlarına de katkıda bulunmuş olacak.

Ayrıca devasa haritaya baktığımızda Gezegen üzerindeki krater izleri de rahat bir halde görülebiliyor. Bu, gezegendeki dağılımın incelemesine ve bu çarpışmaların tarihine Fer tutabilir. ek olarak yeni çalışmanın, erken asteroitlerin Mars’ın son sonucuna olan tesirine, yani Mars’ın evrimine dair devam eden araştırmalara da katkı sağlaması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir