AMD’nin orta sınıf Phoenix APU’ları yolda: Bir model daha sızdırıldı

Anakart Driverları, Donanım Nis 03, 2023 Yorum Yok
Kısa müddet Evvel 3D V-Cache Ryzen 7000 serisi masaüstü işlemcilerini duyuran AMD, odağını Zen 4 mimarili ”Phoenix” serisi APU’lara çevirmiş durumda. Bu noktada geçtiğimiz haftalarda sizlere Ryzen 9 7945HX modelinin özellikle dizüstü rekabetinde hudutları zorladığından bahsetmiştik. Artık ise ailenin ”U” serisinden yeni bir model daha ortaya çıktı.

AMD RDNA 3 tabanlı APU yelpazesini genişletiyor

Asus ve Lenovo bilgi tabanından alınan imajlar, AMD’nin RDNA 3 tabanlı ve düşük kuvvetli bir Phoenix APU’su üzerinde çalıştığını gösteriyor. Buna nazaran Ryzen 5 7540U ismini taşıyacak yeni CPU, Zen 4 mimarisini Temel alan 6 çekirdek ve 12 Amel parçacığına ek olarak RDNA 3 Radeon 740M grafik birimiile karşımıza çıkacak. 

Ryzen 7540U, daha Evvel gördüğümüz 7840U ve 7640U APU’lar ile birebir saflarda yer alıyor. İşlemcinin GPU yapılandırması tam olarak bilinmiyor olsa da, Radeon 740M’in RDNA3 iGPU serisinin giriş seviyesinde yer aldığını söyleyebiliriz. Münasebetiyle yeni APU, daha Müsait fiyatlı dizüstü ve el konsollarında yer bulabilir.

AMD, 7040U Phoenix APU serisinin ne Vakit piyasaya sürüleceğini şimdi doğrulamadı. Fakat aileye iç olan H/HS serisi modellerin kısa bir gecikmeden sonra bu ay vitrine çıkması bekleniyor. Bu bağlamda düşük kuvvetli ”U” serisi de lansmana iç olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir