Bilim insanları alarmda! Okyanus sıcaklıkları rekor kırıyor

Genel May 07, 2023 Yorum Yok
Okyanus yüzeyindeki ısı rekor düzeylere ulaşmış durumda. Sıcaklıklar Mart ayının ortalarında tırmanmaya başlarken Nisan ayında zirvelere ulaştı. O vakitten beri sıcaklıklar ilkbaharda doğal olarak olduğu üzere düşmeye başladı. Fakat halihazırda ölçülen sıcaklılar yılın bu vakti için tarihi düzeylerde seyrediyor.

Okyanus sıcaklıkları rekor kırdı

Gemiler, şamandıralar ve şamandıralardan oluşan bir File kullanarak okyanus yüzey sıcaklığını hesaplayan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi‘nde oşinograf olan Gregory C. Johnson, bilgilerin dikkat cazibeli olduğunu Anlatım etti. Okyanus ve iklim dinamikleri profesörü Matthew England ise rekorun radikal olmadığını, bir evvelki rekordan yaklaşık onda iki derece daha yüksek olduğunu lakin devasa su kütlesini ısıtmak için ne kadar ısıya gereksinim duyulduğu göz önüne alındığında gereken gücün Fazla Aka olduğunu söyledi.

Elde edilen bilgilere nazaran 2023’ün başlarında okyanuslarda süratli ısınma görüldüğü ve sıcaklıkların 21.1 dereceye yükseltiği belirtiliyor. Lakin ilim insanları bu süratli artışın gerisinde ne olduğunu şimdi tespit edebilmiş değil. Hemfikir olunan bahis ise sıcaklıklarından birdenbire yükseldiği. Kimi ilim insanları bu yeni rekorların telaş verici bir trendin başlangıcına işaret edebileceğinden telaş ediyor. Lakin genel görüş ortak: Okyanuslar ısınırsa mercanlar yok olur, deniz hayatı krize girer, deniz düzeyi artar ve gezegen daha Çok ısınır.

Sorun “El Niño” mu?

Sıcaklık artışının nedenlerinden birisi olarak doğal yollardan orta ve şark tropikal Pasifik Okyanusu’nda oluşan global bir okyanus-atmosfer olayı El Niño olduğu söyleniyor. Bu iklim olayı global ısınmayla bağlantılı. Dünya, El Niño’nun daha soğuk muadili olan ve global ısınmanın tesirlerini maskeleyen La Niña’nın üç yıllık tesirinden yeni çıktı.

Bilim insanı Johnson bu durumu şu formda açıklıyor: “Bu biraz dondurucunun kapısının bir mühlet Aleni kalması ve gezegenin soğumasına Yardımcı olması üzere bir şey.” Lakin bu dondurucu açıkken bile, arka plan sıcaklıkları yükselmeye devam etti. Artık dondurucu kapalı ve her şey eskisinden daha sıcak.

Öte yandan ilim insanlarını endişelendiren şey ise El Niño’nun en kuvvetli basamağına gelmemiş olmasına Karşın sıcaklıkların süratle yükseliyor olması. Kimileri bu durumun iklim değişikliğinin iklim modellerinin öngörmediği halde ilerliyor olabileceğine işaret ettiğini düşünüyor.

Okyanuslar, dünyanın ürettiği çok ısının yaklaşık yüzde 90’ını ve karbon kirliliğinin yaklaşık yüzde 25’ini emiyor. Münasebetiyle okyanusların ısınması global ısınmada bir çarpan tesirine neden oluyor. Okyanus ısısındaki artışın ardındaki nedenler ne olursa olsun, sıcaklıklar grafiklerin dışına çıkmaya devam ederse tesirleri potansiyel olarak felakettir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir