Bilgisayarınızın Daha Profesyonel Çalışması İçin Mutlaka Bunları Uygulayın!

Bilgisayarınızın Daha Profesyonel Çalışması İçin Mutlaka Bunları Uygulayın!

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 10, 2022 Yorum Yok

Yerel Disk’e Çok Fazla Yüklenmeyin!

İşletim sisteminizin kurulu olduğu yerel disk bölümüne fazla derece de yüklenmek daima iyi olmamaktadır. Çoğu zaman bireyler indirmiş oldukları bazı yazılım ve çeşitli uygulamaları “ileri, ileri” şeklinde hızlı bir şekilde yüklemek istemektedirler. Çoğunlukla da bu yüklemeler sırasında hiçbir sorun oluşmamaktadır. Fakat yerel diskiniz zaman içerisinde dolacaktır ve öteki diskleriniz boştur. Aşırı fazla dolan bir yerel disk sekmesinden nihayetinde C diskinden veri okumak sabit diskimizi yoracağı için sistem performansımız da son derece düşecektir. Çok daha süratli, stabil çalışan bir sisteme sahip olmak için kesinlikle diskinizin optimizasyonuna aşırı derece de önem verin. Sürekli çalışmakta olan, sürekli olarak veri okuma, yazma işlemleri gerçekleştiren hard diskimiz aşırı efor sarf ettiği için bunun sonuçlarını iler de alırsınız. Bu sebepten sabit diskinize özen beraberinde bakmalısınız. özellikle belirtmek gerekirse hard diskimizin yerel sekmesindeki nihayetinde C sekmesindeki yoğunluğu az da olsa azaltmanız gereklidir.

C Üzerindeki İş Yükünü Azaltma

Programları devamlı C sekmesine kurmamalısınız. Yukarı da bahsettiğimiz üzere C sekmeü içinde yalnızca sistem verilerinin olması çok daha iyidir. Bir diğer yandan format atmanız ve benzeri unsurlarda bilgilerinizi silebilirsiniz  tehlikelerine karşı da korumaya almış olursunuz. Örnek vermek gerekirse  sisteminiz aniden çökebilir ve varolan işletim sistemini silmeniz gerekir. İşte bu durumda yapmanız gerekmekte olan işlem son derece kolaydır. Sadece bilgilerinizi yedek bölümlere kurun ve olay bitsin. Bu sayede çökme vb. durumlarda gene bilgilerinize aşırı rahat olarak erişebilirsiniz. Bunun nedeni sistem çökmesinde ana sistem C diskinde bulunacağı için yalnızca yerel diskinize format atarsınız. Yedek diskiniz beraberinde ilgili herhangi bir sorun olmaz.

Yerel diskin ölçüsünün abartılı seviyelerde yüksek olmasına da asla gerek yok. Dolayısıyla disk bölümlendirmesi yapıyorken ortadan ikiye bölmemelisiniz. Gereğinden çok büyük bir C sekmesinde gene hard disk kafası aşırı aşırı efor sarf edeceğinden kaynaklı sisteminiz zaman içerisinde yavaşlayacaktır. Bu yüzden de C bölümü için 75-80 GB son derece yeterlidir. Lakin C sekmesiniz gereğinden çok büyük ise bir takım uygulamalar beraberinde C diskinden boyut alarak diğer disklere aktarma hazırlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Her Daim Temiz Tutun!

Hızlı bir sisteme sahip olmak isterseniz kesinlikle bilgisayardan aham şaham anlamanıza gerek yok. Fakat az da olsa birkaç donanımla uğraşmaktan çekinmemelisiniz. Bu nedenle şayet bundan korkarsanız ve bunu yapmazsanız zaman içerisinde bilgisayarınız bir çöplüğe dönüşecektir ve negatif şeyler beraberinde karşılaşacaksınızdır. Bu negatif şeylere değinecek olursak sisteminiz içinde fazla derece de yavaşlamalar ortaya çıkabilir. Bu yavaşlamalara ek olarak aniden donmalar, kapanmalar ortaya çıkabilir. Bu yöntemle sistem açılışı anında istenmedik hatalar beraberinde karşılaşabilirsiniz. Bu gibi sorunlar beraberinde uğraşmak istememekteyseniz kesinlikle ifade ettiklerimizi uygulayın.

Kasa Temizliği

Bilgisayar kasanızın içerisini sürekli olarak temiz tutmalısınız. Bu yüzden de ilk işleme şimdi başlayabilmektesiniz. İlk olarak kasanızın kapaklarını düzenli olarak açın. Bunun için ince uçlu yıldız tornavida gerekmektedir. Kapakları açtıktan sonrasında dikkat etmeniz gerekmekte olan bir unsur mevcut. Asla etrafınızda nemli şeyler olmamalı. Hard disk donanımsal parçaları nemli şeylerden basit etkilenmektedirler ve çabucak bozulurlar. özellikle belirtmek gerekirse sabit diskiniz aşırı hızlı bozulabilen bir yapıya sahiptir. Bu sebepten dikkatli olmanız gerekiyor. İlk yapmanız gerekmekte olan işlem FAN vidalarını sökmek olmaktadır. İşlemci üstünde varolan FAN devamlı hiç durmadan fazla ısınan işlemcinizi soğutmak beraberinde görevlidir. İşlemciniz ısınırsa şayet sisteminiz de kasmalar oluşur ve bu kasmalar sonucu da istenmeyen sorunlar meydana gelir. Örnek vermek gerekirse  oyunlarınızı iyi olarak oynayamazsınız, yapmış olduğunuz işlemlerden tam verim alamamaktasınız. En önem arz edeni de sisteminiz ne kadar üstün olursa olsun şayet işlemciniz yeteri kadar soğutulamıyorsa hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden de FAN parçasının fonksiyonini yerine doğru ve düzenli olarak getirebilmekte olması gereklidir.

Bilgisayarınızın Daha Profesyonel Çalışması İçin Mutlaka Bunları Uygulayın!

Bilgisayar Fanı Temizleme İşlemi

fan içerisine doğru basınç uygulamalısınız 1 – 2 dakika süresince fanı hava beraberinde temizlemelisiniz. Sonrasında elinize kuru bir peçete alın ve fanı güzelce temizlemeye devam edin. Sonrasında işlemci demirine geçebilmekteyiz. İşlemci demiri diyorum zira bu yazımı sıradan kullanıcıların okuduğunuzu tahmin ediyorum. Aslına bakarsak işlemci demiri de bir çeşit soğutucudur. Soğutucu işlemi yapan parçanın fonksiyonuna gelecek olursak; işlemci sıcaklığını bu demire iletir ve bahsi geçen demir aşırı ısınmaktadır. Bu parça aşırı ısındığında FAN mekanizması da bu parçayı soğutur. nihayetinde buradaki mantık işlemci sıcaklığını çok daha büyük kütleli bir cisme geçirmiş olmaktadır ve geniş kütleli cadı soğutmakta (sıcaklık dağıldıkça ısı düşeceği için) basit olur. Bu işlemci demiri de zaman içerisinde tozlanacağından kaynaklı görevini iyi olarak yerine getiremeyebilmektedir. Bu sebepten onu da peçete beraberinde güzelce temizlemeliyiz. Hatta isterseniz yalnızca demiri su altında temizleyebilirsiniz sonrası kurutmak şartıyla. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonrasında fan beraberinde demiri birleştirip işlemci üstüne geri monte edebilirsiniz.

Diğer Parçaların Temizlenmesi

Sıra gelmiştir öteki parçalarımıza. İlk başta hava püskürtme makineyi beraberinde Power içerisine hava basıncı uygulamalısınız ve güç kutusunun içindeki tozların dışarıya çıkmasını sağlamalısınız. Hem bu işlem sisteminizden çıkan fazla sesin çok azalmasını sağlayacaktır. Bunlara ek olarak yukarıya da yapmış olduğumuz işlem de nihayetinde fan temizleme unsurumuz sisteminizin sebepsizce kapanmasını, donmalarını ve kasmalarını önemli oranlarda önler. Hard disk ve öteki parçalara yoğun bir temizlik yapmamıza gerek duymuyoruz yalnız elinize bir peçete alarak sıradan bir temizlik işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İyi Bir Optimize Şart!

Bütün bu işlemlerden sonrasında uygulamasal optimizelere geri dönebilmekteyiz. İlk yapmamız gereken işlem Disk Birleştirici yazılımını kullanıyor olmak ve diskimizdeki dağılmış bilgileri birleştirmek olacaktır. Verilerinizi güzelce birleştirmek için daha değişik uygulamalar da kullanabilmeniz mümkün. Fakat Windows birleştiricisini kullanıyor olmak da son derece yararlıdır. Bunun için “Bilgisayarım” içine giriş yapmalısınız ve sonrasında C diskinin özelliklerine girin ve bundan sonrasında “seçenekler” paneline giriş yapın “disk birleştirici” düğmesine hızlıca basabilirsiniz. Karşınıza çıkmakta olan panelde C diskine sağ tıklayıp çözümle komutunu verin ve sonrası 2 dakika beklemelisiniz. Çözümleme işlemi tamamlandıktan sonrasında sistem size bu diski birleştirmeniz gerekmektedir ya da gerekmiyor gibi bir mesaj verecektir. Bu işleminizi yaptıktan sonrasında 21 dakika kadar beklersiniz. Bazen sabit disk boyutuna bağlı şeklinde de bu değişim gösterebiliyor. Birleştirme işleminizi de tamamladıktan sonrasında yapmanız gerekmekte olan tek bir işlem kalıyor. O da sistem performans seçeneklerine girerek.

Başlangıçta Çalışan Programları Deaktif Yapın

Çoğunlukla bilgisayarınıza yüklemiş olabildiğiniz uygulamalar arkada boş yere çalışıyordur ve bu çalışmalar sebebiyle belleğinize lüzumsuz yük binmektedir. Bu lüzumsuz yükü ortadan kaldırmanız son derece önemlidir. Bu yüzden de “Başlat”  “çalıştır” yazın ve tamam deyin sonrası “msconfig” yazın ve gene tamam deyin. Sonrasında bura da “başlangıç” bölümüne tıklayın ve önünüze başlangıçta çalışan tüm lüzumsuz uygulamalar gelecektir. Buradaki uygulamaların başlarında bulunan “Tik” işaretlerini ortadan kaldırmanız yeterlidir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir