Bilgisayardan Programları Tamamen Silme

Bilgisayardan Programları Tamamen Silme

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 17, 2023 Yorum Yok

1-) Windows’un yolu: Genelde uygulamaları Windows fonksiyonları ile kaldırmak yeterli olabilmektedir. Başlangıç paneline “Denetim Masası” yazıp Denetim Masası’nı taratmalısınız ve sonucunda bulunca açın ve bundan sonrasında “Yazılımlar” altında yer alan program kaldırma butonuna çift tıklamalısınız. Bundan sonrasında bilgisayarınızda kurulu tüm uygulamaların listesini görebilirsiniz.

2-) Standart süreç: Kaldırmayı dilediğiniz yazılımı seçin ve yukarıdaki menüden “Kaldır”a tıklayın. Her yazılımın kendi kaldırma yazılımı mevcuttur, bu nedenden dolayı sonrasındaki adımlar konusu ile ilgili kesin bilgi verebilmemiz olası değil, yalnız oldukça olarak “Evet” ve “İleri” butonlarına basacağınızı söylemeliyiz. Böylece uygulamadan kurtulacaksınız.

Install Monitor Kurulumu

3-) Install Monitor’ı kurun: Programları profesyonelce kaldırmanın daha etik yoluna gelebiliriz, Microsoft’un indirme adresinden Install Monitor’ın sisteminize makul 32 bit yada 64 bit versiyonunu bilgisayarınıza indirin ve hızlıca kurun. Yönlendirmeleri İzleyin ve Windows 8 beraberinde çalışmadığını iddia ederse ciddiye almayın, problemsiz çalışacağını biliyoruz.

4-) Kurulumu tamamlama: Kurulum penceresi açıldığında “İleri” düğmesine tıklamalısınız, lisansı onaylayın ve “Install” diyerek kurulumu artık bitirebilirsiniz. Birkaç Kullanıcı Hesabı Denetimi uyarısıyla karşılaşabilirsiniz. Bunları onaylayarak “Finish” butonuna basın ve yazılımı çalıştırın. Program, Denetim Masası’nda gördüğünüz gibi aynı benzeyen bir uygulama listesiyle açılacak.

Install Monitor Kullanımı

5-) Acele etmeyin: Sağ sütunda, en üst sıradaki Install Monitor hariç tüm uygulamaların sırasında gri bir uyarı olabildiğini görebilirsiniz. Bunun sebebi Install Monitor’ın kendi kurulumundan öncesinde kurulan hiçbir yazılımın kurulum püf noktalarını tüm incelikleriyle bilmiyor olması. Yine de endişeye gerek yok, bunları da problemsiz kaldırılabilmektedir?

6-) Programları kaldırın: Install Monitor kullanıcı arayüzünü tıpkı Denetim Masası gibi kullanabilmeniz mümkün. İstediğiniz uygulamaya sağ kliklayıp “Uninstall”u seçin. Kaldırmak istediğiniz uygulama ile ilgili daha çok veri elde etmek için aratma fonksiyonunu da kullanabilmeniz mümkün, internette bu yazılımın temel bileşenlerden olmasından söz edilmekte ise kaldırmamanız daha sağlıklı olmaktadır.

7-) Tamamıyla temizlik: Bir programı kaldırdıktan sonrasında bile genel olarak bu programı listede üstü çizgili halde görmeye devam edeceksiniz. Programa sağ kliklayıp “Temizle” diyin Install Monitor’ın kuruluma ait tüm artıkları temizlemesini sağlayabilirsiniz. Bu artıklar geçici dosyalardan registry (kayıt defteri) kayıtlarıne ve lüzumsuz klasörlere kadar çoğu şey bulunabilir. ?

😎 Yeni kurulum: Install Monitor ekranı açık olmasa dahi arkada çalışmaya devam eder. Bunu denemek dilerseniz çok önem arz eden olamayan bir programı kaldırın ve Install Monitor’ı kapatın. Arkasından kaldırdığınız programı tekrardan kurun ve Install Monitor’ı çalıştırın. Bahsi geçen yazılım yüklememizi görmüş ve sağ sütunda yer alan uyarı işaretini kaldırmış olacak.

9-) Daha çok bilgi: Kurduğunuz uygulamaya tıklayıp ekranın altında yer alan “Content” bölümünü seçin. Kurulan ek dosya ve klasörleri görebilirsiniz. Artık Install Monitor ne gibi şeylerin kurulduğunu yada değiştirildiğini bildiğinden programı baştan silip artık “Temizle” komutunu verdiğiniz takdirde bütün bu içerikle birlikte sisteminizden kaldıracak?

10-) Tertemiz: İşlem tamam… Sadece bir program kurmakla kaldığımız, bilgisayarınızı temiz ve derli toplu tutacak, düzenli çalışmasına yardımcı olacak bir koruma katmanı kurmuş oldunuz. Bu noktadan sonrasında Denetim Masası’nı kullanmamanızı tavsiye ederiz. Böylece Install Monitortüm uygulamalarınızın verilerini tutabilir, temiz ve süratli bilgisayar keyfinizi koruyabilir?

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir