Bilgisayar sektöründe yaşan kriz Dell’i de vurdu: Binlerce çalışan işten çıkartılacak

Genel Şub 06, 2023 Yorum Yok
Bilgisayar dünyası güçlü süreci en az hasarla atlatmak için maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Bu bağlamda pek Fazla firmadan işten çıkarmaları gördük ve görmeye de devam ediyor. Bu adımı atan nihayet firma ise bilgisayar üreticisi Dell oldu.

Dell, Amel gücünün yüzde 5 azaltıyor

Bloomberg’in bir raporuna nazaran bilgisayar üreticisi Dell, global Amel gücünün yüzde 5‘ini temsil eden yaklaşık 6.650 kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Dell’in Operasyondan Mesul Eş Lideri Jeff Clarke, şirketin işe alımlara Aralık Eda ve seyahat kısıtlamaları üzere daha evvelki maliyet azaltıcı tedbirlerinin yetersiz kaldığını söyledi.

Dell’in işten çıkarmasının nedeni olan bilgisayar ve dizüstü bilgisayar sanayisinde yaşanan Aka talep düşüşleri gösterildi. Global covid salgını sırasında bilgisayar satışları bütün vakitlerin doruğunu görmüştü lakin artık ekonomik kuralların da tesiriyle Bir arada talep düşüşü yaşanmakta. sanayi analisti IDC’ye nazaran Dell, nihayet çeyrekte yıllık bazda satışlarda yüzde 37 üzere Önemli bir düşüş yaşadı. Gelirlerinin yüzde 55’ini bilgisayar satışlarından elde eden Dell için bu, Önemli bir düşüş.

Clarke, işten çıkarmaların Dell’in “uzun vadeli sıhhati ve başarısı” için Gerekli olduğunu söylüyor. Firma bu devri bir yapılanma süreci olarak görürken işten çıkarmalar sonrasında Dell çalışanlarının sayısını altı yılın en düşük noktasına indirecek.

Donanım talebindeki düşüşten etkilenen Biricik bilgi süreç markası Dell değil. Kasım ayında HP, yaklaşık 6.000 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyururken Lenovo, Aralık 2022’de açıklanmayan sayıda işten çıkarmalar yapacağını söyledi. Bununla Birlikte Meta, Google, Microsoft, Amazon üzere dev firmalar da yüksek hacimli işten çıkarmalar yapıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir