Bilgisayar dünyasının öncülerinden 40 yıllık Apple Lisa’nın kaynak kodları paylaşıldı

Genel Oca 20, 2023 Yorum Yok
Apple, 19 Ocak 1983’te ferdî bilgisayarlarda yenilikçi grafiksel kullanıcı arayüzünü Lisa bilgisayarındaki Lisa OS 3.1 ile kullanıma sürerek bilgi süreç tarihinde Değerli bir kilometre taşına imza attı. Ortadan geçen 40 yılın akabinde Computer History Museum, işletim sistemi Lisa OS 3.1’in kaynak kodlarını Apple’ın müsaadesiyle paylaştı.

Apple’ın en güzel başarısızlığı

Lisa Office System 3.1 ve Apple Lisa bilgisayarı aslında ticari olarak büsbütün fiyaskoydu lakin bir Yıl üzere kısa bir müddet sonra gelen Macintosh ile bu başarısızlığın üstü örtülmüş ve yeni bir tıp başlamıştı. Lakin oraya gelene kadar temeller aslında Lisa OS 3.1 ile atıldı diyebiliriz. Computer History Museum tarafından yayınlanan tarih kokan Pascal kaynak kodlarının tamamı yaklaşık 26 MB boyutunda. Yayınlanan paketin içerisinde Lisa OS iç olmak üzere Çeşitli uygulamalar ve Lisa Toolkit geliştirme sistemi için kodu gösteren alt klasörlere hoş bir halde bölünmüş 1.300’den Çok kaynak evrak bulunuyor.

Lisa, Çağdaş işletim sistemlerinin temelini atmıştı

Apple Lisa, bir Yıl sonra Macintosh ile yerini alan fare tabanlı grafiksel kullanıcı arayüzüne (GUI) öncülük ederek, Apple tarihinde tesirli ve Kıymetli bir makine olmaya devam ediyor. Yeniliklerine karşın, Lisa’nın yüksek fiyatı (o devirde 9.995 dolar, günümüzde 30.300 dolar) ve Fazla sınırlı uygulama desteği onu başarılı bir platform olmaktan Irak tuttu. Sonrasında Fazla daha Müsait fiyatlı olan ve geniş uygulama takviyesiyle emsal özellikler sunan Macintosh’un gelişiyle Lisa bilgisayarların sonu gelmiş oldu ve 1985’de platformun geliştirilmesi durduruldu. Apple Lisa piyasaya çıktıktan sonra iki Yıl içinde ise sadece 10.000 adet satabildi.

Öte yandan Lisa, geçmişte kimilerinin sav ettiği üzere, bir GUI ile Bir arada gönderilen birinci ticari bilgisayar değildi. Çünkü bu Erdem 1981 yılında çıkan Xerox Star’a ilişkin. Öte yandan Lisa OS 3.1 ise bugün hala daha kullandığımız özelliklerin öncüsü oldu. Simgeleri sürükle-bırak özelliğinin yanı Dizi Lisa, çöp kutusu, taşınabilir pencereler, kopyala-yapıştır, üst üste binen çoklu pencereler üzere hala daha kullandığımız Temel fonksiyonları sundu. Hatta Biricik dokunuşla otomatik sistem kapatma bile bu OS ile geldi. Velhasıl Lisa OS, devrinin macOS Ventura’sı Windows 11’iydi diyebiliriz.

Eğer 40 Yıl evvelki bu tarihi yapıtı indirmek ve kaynak kodlarını incelemek istiyorsanız indirme linkini buraya bırakıyorum.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir