Beethoven’ın 200 yıllık saç telleri incelendi: Ölüm nedeni ortaya çıktı

Genel Mar 24, 2023 Yorum Yok
Almanya’daki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden ilim insanları, DNA tahlili yoluyla Ünlü Alman bestekar Ludwig van Beethoven‘ın mümkün mevt nedenini belirledi. Sanatçı, 26 Mart 1827’de 56 yaşında hayatını kaybetmişti.

Current Biology mecmuasında yayınlanan çalışmada, Beethoven’ın 200 yıllık saç tellerinden elde edilen DNA tahlil edilidi. Enteresandır ki araştırmanın asıl maksadı Ünlü bestekarın en bilinen rahatsızlığı olan işitme kaybının nedenini belirlemekti.

Araştırmacılar asıl maksatları olan işitme kaybının sebebini tam olarak belirleyememiş olsalar da karaciğer hastalığına yönelik Kıymetli genetik risk faktörleri ve vefatından evvelki aylarda Hepatit B enfeksiyonuna dair deliller buldular.

Beethoven neden öldü?

Beethoven’ın vefatına yol açan şeyin hepatit B enfeksiyonu ile Birlikte karaciğer hastalığı olduğu düşünülüyor. ilim insanları ayrıyeten Beethoven’ın soyağacıyla ilgili İlgi alımlı bir gerçeği de ortaya çıkarmayı başardı.

Y kromozomu, tıpkı soyadını taşıyan ve baba tarafından ortak bir cedde sahip yaşayan beş akrabasından hiçbiriyle eşleşmedi. Bu durum, bestekarın baba soyunun bir jenerasyonunda gayrimeşru bir çocuk olma ihtimalini akla getiriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir