Barajlar alarm veriyor! Birçok il susuz kalma riskiyle karşı karşıya

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve yağış yetersizliği sebebiyle birçok barajın doluluk oranı kritik düzeyin altına düşmüş durumda. Global ısınma sebebiyle son 22 yılın en kurak kışını yaşayan Türkiye, beklenen yağışlar gerçekleşmezse susuzluk tehdidiyle karşı karşıya.

31 vilayette harika kuraklık var

Uzmanlar 31 kentte olağanüstü kuraklık yaşandığını söylüyor. O denli ki ortalarında İstanbul, Ankara ve Bursa’nın da yer aldığı bu vilayetlerdeki barajlar adeta alarm veriyor. Kimi barajlarda havadan çekilen imajlar, daha Evvel su olan bölgelerden suların çekildiğini net bir biçimde gözler önüne seriyor.

Uzmanlara nazaran tarımsal kuraklık, içme suyu temininden daha da Aka bir tehlike. O denli ki Anadolu’yu tehdit eden kuraklığın devam etmesi durumunda ziraî üretimde düşüş yaşanacak ve bu durum fiyatlara Önemli bir artış olarak yansıyacak.

İstanbul baraj doluluk oranları

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ) datalarına nazaran kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, 11 Mart prestijiyle yüzde 35,35 olarak ölçüldü.

En yüksek doluluk oranına sahip baraj, yüzde 52,6 ile Ömerli Barajı olurken, en düşük doluluk oranı yüzde 6,32 ile Kazandere’de ölçüldü. diğer barajlardaki doluluk oranı, Istrancalar’da yüzde 22,64, Terkos’ta yüzde 31,53, Sazlıdere’de yüzde 33,07, Alibeyköy’de yüzde 10,78, Büyükçekmece’de yüzde 30,61, Elmalı’da yüzde 33,08 ve Pabuçdere’de yüzde 6,44 olarak kaydedildi.

Ankara baraj doluluk oranları

Ankara Su ve Kanalizasyon Yönetimi (ASKİ) datalarına göre kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, 11 Mart prestijiyle yüzde 25,60 olarak ölçüldü.

İzmir baraj doluluk oranları

İzmir Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İZSU) datalarına göre kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, 11 Mart prestijiyle yüzde 40,97 olarak ölçülmüş durumda.

Bursa baraj doluluk oranları

Bursa Su ve Kanalizasyon Yönetimi (BUSKİ) bilgilerine göre kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, 11 Mart prestijiyle yüzde 16,74 seviyesinde.

Bodrum’da da su krizi kapıda!

Türkiye’nin en Kıymetli turizm merkezlerinden olan Bodrum’un içme ve kullanma suyunun karşılandığı iki barajda da doluluk oranları alarm veriyor. O denli ki yaz aylarında nüfusu üçe katlanan Bodrum, kuraklığın bu halde devam etmesi durumunda yazın susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir