Bakan Murat Kurum’dan deprem tatbikatı açıklaması: Deprem değil çürük bina öldürür!

Genel Kas 14, 2022 Yorum Yok
Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum hem Rize’nin valisi Kemal Çeber ile bir ortaya geldi hem de Rize’nin belediye lideri Rahmi Metin ile görüştü. Kuruluş bu görüşmelerden sonra dün düzenlenen Deprem anı diyar Tatbikatı için beyanatlar verdi.

Bakan Murat Kurum: zelzele değil çürük yapı öldürür!

Rize’de bir lokantada saat 18.57’de gerçekleştirilen AFAD zelzele Tatbikatı için verilen yönergeleri takip eden Bakan Kurum “çök-kapan-tutun” hareketlerini yaptı. İlgili tatbikattan sonra basına konuşan Kurum nihayet bir asırda Türkiye genelinde 80 bin kişinin sarsıntıda hayatını kaybettiğini söyledi.

Sputnik’in ilgili haberine nazaran sarsıntıyla topyekûn seferberlik ruhu ile gayret edilmesini söyleyen Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı tarafından lisana getirilen öbür kelamlar aşağıda mevcut:

Deprem değil, çürük yapı öldürür. Bugün de AFAD bütün Türkiye genelinde bizim de katıldığımız tatbikatta ‘Çök Kapan, Tutun’ tatbikatı çerçevesinde hem farkındalığı artırmak hem de ülke genelinde tatbikat çerçevesinde insanlarımızı bilinçlendirmek üzere böylesi bir programı icra ettiler. Biz de Rize’de genel reis yardımcımızla Bir arada bu tatbikata katıldık.

“Biz istiyoruz ki Türkiye yüzyılında zelzelelerde hiçbir canımızı kaybetmeyelim ve sarsıntıyla çabayı daima Bir arada topyekün seferberlik ruhuyla yapalım. O yüzden bu sıkıntıyı Siyaset üstü görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde 2012 yılında başlatmış olduğumuz bütün Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm seferberliği anlayışıyla çalışmalarımızı azimle, kararlılıkla sürdüreceğiz.” 

2035 yılına kadar bütün riskli yapıların dönüşümünü hedefliyoruz. Bunu aziz milletimizle Bir arada yapacağız. Topyekün seferberlik ruhuyla yapacağız. Nasıl bütün afetlerde bir, birlikte olduysak, afetler sonrasında Rize’miz, Elazığ’ımız, Malatya’mız, İzmir’imiz için bütün 84 milyonun yüreği atıyorsa inşallah birebir anlayışla seferberlik ruhu içinde çalışmalarımızı yürüteceğiz. Ülkemizi hepimizin Düş ettiği muasır medeniyetler düzeyine çıkaracak, sağlam kuvvetli Türkiye yolunda adımlarımızı kararlılıkla atacağız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir