Ay’a dönüş: NASA, yeni nesil uzay giysisini tanıttı

Genel Mar 16, 2023 Yorum Yok
İnsanlık 50 yılı aşkın bir müddettir tekrardan Ay’a Geri dönmeye hazırlanıyor. Bunun için gerçekleştirilen Artemis vazifeleri yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Öte yandan NASA, Artemis programı kapsamında astronotların Ay’ı keşfetmek için giyecekleri yeni Uzay giysisini de tanıttı.

1981’den beri tıpkı tasarım kullanılıyordu

Axiom Space tarafından yapılan yeni giysi, Ay yüzeyinde çalışan astronotların devinim kabiliyetini artırmak için tasarlandı. Ay’da yürüyen birinci kadın ve siyahi insanı içerecek olan Artemis III misyonu için geliştirilen prototip Giysi düzenlenen bir Faaliyet kapsamında tanıtıldı. Tanıtılan Giysi her ne kadar Siyah renkte olsa da muhtemelen termal nedenlerden Dolayı misyon esnasında bunların ak versiyonları kullanılacaktır. ek olarak bu giysilerin bayanlar için de tasarlandığını belirtelim. Uzay yolcuları tarafından giyilen var Uzay giysileri 1981’den beri aslında Fazla değişmedi ve hiçbiri bayanlar için Müsait değildi.

NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada “NASA’nın Axiom ile iştiraki Ay’a astronot indirilmesi ve Amerika’nın uzaydaki liderliğinin sürdürülmesi açısından kritik Ehemmiyet taşıyor. NASA’nın uzun yıllara dayanan araştırma ve uzmanlığını Temel Meydan Axiom’un yeni nesil Uzay giysileri yalnızca birinci bayanın Ay’da yürümesini sağlamakla kalmayacak, birebir vakitte daha Evvel hiç olmadığı kadar Fazla beşere Ay’da keşif ve ilim yapma fırsatı sunacaktır.” dedi.

Yeni giysiler daha Çok hareketlilik veriyor

Astronotların rahatça yürüyebilmeleri, eğilip bükülebilmeleri ve çömelebilmeleri için – ki bunların hepsi Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun mikro yerçekimli ortamının bilakis Ay üzere düşük yerçekimli bir ortamda çalışırken Fazla Değerli – yeni bir giysiye gereksinim vardı. Axiom Extravehicular Mobility Unit ya da AxEMU olarak isimlendirilen yeni Giysi prototipi, Ay’ın Güney kutbunda bulunan soğuk sıcaklıklarla başa çıkmak için termal gereksinimlerin yanı Dizi gelişmiş hareketlilik ve güvenlik ihtiyaçları üzere hususlarda evvelki giysilerin Fazla önünde.

Tanıtım aktifliği sırasında Axiom Space’in baş mühendisi Jim Stein giysiyi giydi ve giyerken bükülebildiğini, eğilebildiğini, çömelebildiğini görüldü. Biricik değişen elbette giysinin hareketlilik yetenekleri değil. Kask da daha düzgün görüş sağlaması için elden geçirildi ve Yan tarafında HD görüntü kamera eklendi. Bu sayede astronotlar Ay’da yahut uzaydayken gördükleri canlı olarak Dünya’ya aktarılabilir, bu bir manada F1’deki yeni kask kameraları üzere çalışacak. Giyside daha uygun termal muhafaza sağlaması için bot kısımları da geliştirilmiş durumda.

Axiom’un 228 milyon dolara yaptığı yeni jenerasyon Uzay giysileri, 2024’te Artemis III fırlatılmadan evvel, önümüzdeki Yıl NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nin Nötr Yüzdürme Laboratuvarı’nda daha Çok teste tabi tutulacak. Testlerin birkaç ay içinde tamamlanması ve akabinde 2025’te olması planlanan Artemis III misyonuna yetişmesi hedefleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir