Ay fotoğrafı gerçek mi sahte mi? İşte Samsung’un açıklaması

Genel Mar 15, 2023 Yorum Yok
Galaxy S23 Ultra ile çekilen Ay fotoğraflarının Çok gerçekçi görünmesi toplumsal medyada tartışmaya yol açtı. Birtakım şahıslar, paylaşılan Ay fotoğraflarının gerçekçi olmadığını düşünüyor. Birinci bakışta, ayrıntıların bir telefonun Ufak kamera sensörünün çekemeyeceği kadar bariz olması düşündürücü. Samsung’un Ay fotoğrafları üzerinde Yapay zeka imaj bindirme uyguladığı istikametinde de Fazla Çok sav var. Samsung ise bu savları reddediyor.

Tartışılan Ay fotoğrafına Samsung’dan yanıt

Sahte olduğu argüman edilen Ay çekimlerine Samsung’un açıklaması şu istikamette; “Samsung, kendini her şartta sınıfının en yeterlisi fotoğraf deneyimi sunmaya adamıştır. Kullanıcı Ay’ın fotoğrafını çektiğinde, yapay zeka tabanlı sahne optimizasyon teknolojisi Ay’ı anne nesne olarak algılar ve Fazla çerçeveli kompozisyon için aniden Çok Cazibe yapar. Akabinde Yapay zeka, imaj kalitesi ve renklerin ayrıntılarını güzelleştirir. Fotoğrafa binen rastgele bir imaj uygulamaz. Kullanıcı, Yapay zeka tabanlı sahne iyileştirici özelliğini periyot dışı bırakabilir.”

Peki, Ay’ın fotoğrafı nasıl çekilir? Örnek teşkil etmesi açısından, fotoğrafçı Fahim al Mahmud Ashik’in Ay’ın fotoğrafını nasıl çektiğini görebilirsiniz:

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir