Avrupa’nın en yüksek barajı 5.000 güneş paneliyle donatıldı

Genel Şub 08, 2023 Yorum Yok
Denize kıyısı olmayan ülkelerden biri olan İsviçre, kış aylarında yeşil güç üretimini en üst seviyeye çıkarmaya çalışıyor. Buna Yardımcı olması için ülkedeki Muttsee Gölü Barajı‘nda güneş panellerinden oluşan kıvrımlı Bina inşa edildi.

Deniz düzeyinden 2.500 metre yükseklikle Avrupa’nın en yüksek barajı olan Muttsee Gölü Barajı, şu anda yaklaşık 5.000 güneş paneline konut sahipliği yapıyor. Böylece ülkedeki en Aka alp güneş gücü sistemi haline geldi.

AlpinSolar ismi verilen proje, güç şirketi Axpo, süpermarket zinciri Denner ve halk hizmeti şirketi IWB tarafından hayata geçirildi. Denner, AlpinSolar için ülkede cinsinin birinci örneği olan uzun vadeli bir enerji satın alma mutabakatı (PPA) imzaladı.

Hidroelektrik santralinin baraj duvarına yerleştirilen ve bir kilometre boyunca uzanan sistem, yarısı kışın olmak üzere yılda 3.3 milyon kilovat saat elektrik üretecek. Bu da yaklaşık 700 haneye yetecek kadar güç sağlayacağı manasına geliyor.

Alplerdeki güneş santralleri birçok avantaja sahip

İsviçreli güç üreticisi Axpo’nun üst seviye yöneticisi Jeanette Schranz “Alp güneş santrallerinin özelliklerinden biri, Özellikle kış aylarında İç bölgelerdeki misal bir tesise kıyasla üç kata kadar daha Çok elektrik üretmeleridir” dedi.

Schranz, İsviçre dağlarının soğuk aylarda sisten daha az etkilendiğini, bunun da panellerin alçak rakımlara nazaran daha Çok güneş gördüğü manasına geldiğini söyledi. Kendisi ayrıyeten “Güneş panelleri soğuğu sever ve daha düşük sıcaklıklarda daha güzel performans gösterir” diyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir