Avrupa’nın en büyük batarya enerji depolama tesisi devreye girdi: 300.000 eve elektrik sağlayacak

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
İngiltere’nin şark Yorkshire, Cottingham bölgesinde kurulan batarya enerji depolama sistemi Avrupa’nın en büyüğü olarak kayıtlara geçiyor. Kurulan tesisin toplamda 300.000 eve elektrik gücü vermesi hedefleniyor. Harmony Energy Limited tarafından kurulan tesis İngiltere’nin mümkün güç sorunu yaşaması ihtimaline rağmen planlanandan dört ay daha erken hizmete alınmış durumda.

300.000 konuta elektrik verebiliyor

Harmony Energy Limited’in kurmuş olduğu tesiste Tesla Megapack teknolojisi kullanılıyor. Sistem Biricik döngüde 196 megavat saat seviyesinde elektrik depolayabiliyor. Tesisin güç şebekesini dengelemesi ve tıpkı vakitte fosil yakıt kaynaklarının güneş gücü çiftlikleri ve rüzgar türbinleri üzere yenilenebilir güç kaynakları ile değiştirilmesini kolaylaştırması planlanıyor.

Kurulan tesiste yer Meydan her bir Tesla Megapack, 3 MWh‘in üzerinde yahut ortalama 3.600 konuta bir saat yetecek kadar güç depolayabiliyor. Harmony tesiste bu dev pillerden kaç Tane kullanıldığı açıklanmadı lakin Yalın bir matematikle 55-65 adet Megapack kullanıldığı varsayabiliriz. Öte yandan Harmony, projenin birinci ayağının Aralık 2022’de tam kapasite halinin ise Mart 2023’te faaliyete geçmesini hedefliyordu. Lakin şiddetli bir kış periyodu beklendiğinden tesisin erkenden çevrimiçi hale getirilmesine karar verilmiş.

İngiltere’nin beklediği kuvvetli kışın perde ardında ise Rusya ile Ukrayna ortasındaki Cenk bulunuyor. Birleşik Krallık’ın elektriğinin yüzde 40 ila 60’ı gaz tabanlı tesislerden üretiliyor ve gazında Aka kısmı Rusya’dan geliyor. Hasebiyle bu alanda kış uzunluğu bir külfet yaşanma riski bulunuyor. bütün bunlara ek olarak Harmony, önümüzdeki yıllarda altı emsal proje daha gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir