Avrupa’dan ABD’li şirketlere ültimatom: Biz yoksak Google da yok!

Genel Mar 13, 2023 Yorum Yok
Avrupalı telekomünikasyon firmaları ile ABD’li Aka teknoloji şirketleri ortasındaki tansiyon giderek tırmanıyor. Avrupalı telekom işverenleri, dijital devlerin internetin omurgasını inşa etmelerine yardım etmeleri gerektiğini söylüyor ve bu gaye doğrultusunda düzenleyicilere baskı yapıyorlar.

Avrupalı telekomünikasyon şirketleri, çoğunluğu Amerikalı olan Aka internet firmalarının, taşıyıcıların internet altyapısına yaptıkları milyarlarca dolarlık yatırımlar sayesinde işlerini geliştirdiklerini savunuyor.

Google, Netflix, Meta, Apple, Amazon ve Microsoft (Big Tech) bugün bütün internet trafiğinin neredeyse yarısını oluşturuyor. Telekom şirketleri, bu firmaların orantısız altyapı muhtaçlıklarını karşılamak, yeni nesil 5G ve fiber ağların yaygınlaştırılmasını finanse etmeye Yardımcı olmak için adil paylaşım ücretleri ödemeleri gerektiğini düşünüyor.

Telekom devleri ne diyor?

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Kurulu geçtiğimiz ay bu dengesizliğin nasıl giderilebileceğini inceleyen bir müracaat süreci başlattı. Yetkililer, internet devlerinden telekom operatörlerine direkt bir katkı talep edilip edilmeyeceği konusunda görüş arıyor. Aka teknoloji firmaları bunun File tarafsızlığına ziyan verebilecek bir “internet vergisi” manasına geleceğini söylüyor.

Telekom firmaları MWC’de sinyallerini verdikleri söylemlerinde giderek sertleşiyor ve Big Tech’in harcamalarına karşılık gelen yatırımlar yapmadıklarını ileri sürüyor. Fransız Orange‘ın baş teknoloji ve inovasyon sorumlusu Michael Trabbia CNBC’ye verdiği demeçte, “Telekom şirketleri olmadan, şebeke olmadan Netflix olmaz, Google olmaz. Hasebiyle biz muhakkak hayati Ehemmiyet taşıyoruz, dijital dünyaya giriş noktasıyız.” dedi. Telekom firmaları, File altyapılarını kullanan firmaların da kendilerine ödeme yapması gerektiği konusunda hemfikirler. Birtakım Telekom devleri ise geliştiricilerden hizmetlerini kullanmaları karşılığında uygulama içi satışlardan Pay Meydan Google ve Apple’ın uygulama mağazalarındaki sistemi Örnek göstererek misal bir nizamı talep ettiklerini Anlatım ediyor.

Teknoloji devleri ne diyor?

Şebeke kullanımını fiyatlandırma isteği ABD’li teknoloji devleri tarafından şiddetle eleştiriliyor. Netflix eş CEO’su Greg Peters, bu türlü bir sistemin tüketiciler üzerinde Olumsuz tesirleri olacağını söylerken durumu “internet vergisi” olarak nitelendirdi.

Teknoloji firmaları, taşıyıcıların altyapıya yatırım yapmak için zati müşterilerinden Nakit aldıklarını – arama, metin ve data fiyatları – ve artık de sağlayıcılık için ödeme yapılmasını talep ederek iki Kez ödeme almak istediklerini söylüyorlar. Google‘ın EMEA lideri Matt Brittin Eylül ayında yaptığı açıklamada, tüketicilerin dijital içerik platformlarından talep edilen maliyetleri üstlenmek zorunda kalabileceğini ve bunun da “özellikle fiyatların arttığı bir periyotta tüketiciler üzerinde Olumsuz bir tesir yaratabileceğini” söyledi.

Görünüşe nazaran önümüzde Önemli bir “adil paylaşım” ve “ağ tarafsızlığı” tartışması başlamak üzere. Teknoloji devleri önerilen şeyi adil paylaşım olarak nitelendiriyor ve bunun; internetin özgür, Aleni olması ve rastgele bir hizmete öncelik vermemesi gerektiğini söyleyen File tarafsızlığı prensipleriyle Zıt düştüğü belirtiliyor. Telekom firmaları ise olayın bunlarla hiçbir ilgisi olmadığını, durumun tamamıyla “yüksek maliyet yükü” olduğunun altını çiziyor.

Bu temelinde en Fazla nihayet tüketiciyi etkileyen bir durum. Yapılan açıklamalardan anlaşılan Biricik şey, kullanıcının Olumsuz etkileneceği. Bu, biz tüketicilere ekseriyetle fiyat artışı olarak yansıyan bir söz öbeği. Münasebetiyle gelecekte iOS ve Android marketteki fiyatlar artabilir, Big Tech’in öteki üyeleri servis fiyatlarını maliyeti dengelemek için yükseltebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir