Avrupa, yaşam bulmak için Jüpiter’e gidiyor: Fırlatılış canlı olarak yayınlanacak

Genel Nis 22, 2023 Yorum Yok
Avrupa Uzay Ajansı‘nın(ESA), bugün Türkiye saati ile 15:15’te dev gezegenin en İlgi alımlı uydularından kimilerini incelemek üzere Jüpiter‘e Aka bir sonda fırlatacak. 6 metrik tonluk kütlesiyle Jüpiter Buzlu Aylar Kaşifi ya da kısaca JUICE, Avrupa Uzay Ajansı tarafından başlatılan en Aka derin Uzay misyonu ve rastgele bir Ulus tarafından Hariç gezegenlere yapılan en Aka misyonlardan birisi olacak.

Avrupa’nın en Aka Uzay görevi

ESA şimdiye kadar birçok itibarlı Uzay misyonu yapmış olsa da yaklaşık 1,5 milyar euro’ya mal olan JUICE, ajansın L sınıfı birinci vazifesi olacak. Avrupa, NASA’nın Galileo ve Cassini sondalarının Jüpiter ve Satürn etrafındaki kimi uyduların buzla kaplı olduğunu ve muhtemelen ömrün Mevcut olabileceği büyük, yeraltı okyanusları barındırdığını keşfetmesinin akabinde misyonu başlatmaya karar vermişti.

Avrupa Uzay Ajansı’nda JUICE vazifesine katılan gezegen bilimci Nicolas Altobelli, “Bir sonraki mantıklı adım, okyanusları detaylı olarak incelemek için gelişmiş araçlarla Jüpiter’e Geri dönmekti. Bunu aklımızda tutarak, bunların Ömür için mümkün habitatlar olup olmadığını görmek istedik.” açıklamalarında bulundu.

[bkzdh)162469]

Uzay aracı Fazla Aka olduğundan, Jovian sistemine ulaşacak enerjiyi toplamak için Dünya da iç olmak üzere birkaç Kez gök cisimlerini sapan olarak kullanacak. JUICE fırlatıldıktan sonra, 2031’de Jüpiter‘in yörüngesine girmeden Evvel Venüs‘ün yanı Dizi Dünya‘nın da yanından üç Kez geçecek. Akabinde, 2031’den 2034’e kadar Ganymede, Europa ve Callisto‘ya yaklaşık üç düzine uçuş gerçekleştirerek buzlu kabuklarını daha detaylı bir halde keşfedecek.

Uydulardaki mümkün Ömür derinlemesine incelenecek

JUICE bu uydulardan kimilerinin 200 km yakınına kadar inecek ve elde ettiği dataları bize gönderecek. Bilgileri ise üzerinde bulunan Janus isimli yüksek çözünürlüklü bir optik kamera, bir spektrometre, buza nüfuz eden bir radar, bir manyetometre ve toplamda 10 alet ile toplayacak. JUICE tıpkı vakitte NASA‘nın 2024 yılında fırlatılacak Europa Clipper aracını tamamlayıcı bir misyon üstlenecek. Bu iki Uzay aracı farklı araçlar taşıyacak ve birlikte, Hariç gezegen dünyalarının yüzey altı okyanuslarının yaşanabilirliği üzerine kapsamlı bir çalışma gerçekleştirecek. Buzul uyduların yüzeylerinin altındaki devasa okyanuslarda mikro formda hayatın olacağı düşünülüyor.

Jüpiter etrafındaki birçok yörüngeden sonra, 2034’ün sonlarında JJUICE’un bir Yıl daha kalacağı Ganymede’nin yörüngesine girmesi planlanıyor. Daha Evvel hiçbir Uzay aracı kendi Ay’ımızdan Öbür bir uydunun yörüngesine girmediği için bu hassas bir manevra olacak. Nicolas Altobelli, bunun muhakkak güçlü olacağını söyledi ve şöyle devam etti: “Ancak Ganymede nitekim Farklı bir uydu. Kendi manyetik alanı Mevcut ve Galileo datalarından bir İç okyanusa sahip olduğunu düşünüyoruz. Bir uydunun İç kısmına ait şimdiye kadar yapılmış en ayrıntılı tahlili gerçekleştirmeyi umuyoruz.”

ESA, JUICE aracını Güney Amerika’daki Fransız Guyanası’ndaki Uzay üssünden Ariane 5 roketiyle fırlatacak. JUICE’in seyahati 8 Yıl sürecek. Fırlatma ESA’nın YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir