Artçı depremler Türkiye’de aylarca hatta yıllarca sürebilir

Genel Şub 07, 2023 Yorum Yok
Bu haftanın erken saatlerinde merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğünde zelzele meydana gelmiş ve akabinde dokuz saat sonra 7.5 büyüklüğünde Öbür bir zelzele daha oluşmuştu. nihayet resmi datalara nazaran iki Aka zelzele sonucunda 3419 kişiyi hayatını kaybetmiş durumda ve on binlercesi ise yaralı vaziyette. Lakin sarsıntılar bitmedi ve uzmanlar artçı depremler konusunda uyarıyor.

Yerel faylar böylesine Aka bir birinci sarsıntıya Ahenk sağladıkça artçı sarsıntılar bölgeyi sallamaya devam edecek ve ilim insanları bu sürecin yalnızca günler değil aylar hatta yıllar boyunca devam edebileceğini söylüyor. Hatta ihtimali Fazla Ufak de olsa birinci sarsıntıdan daha Aka artçı zelzelelerin bile olabileceği belirtiliyor.

“Artçı zelzeleler yıllarca sürebilir”

UC Riverside’da bir jeofizikçi olan David Oglesby, “Artçı şok riski, esasen anne şoktan Çabucak sonraki süreçte en yüksek düzeydedir fakat bu sarsıntıda yıllar sonra bile gözle görülür artçı şoklar olacaktır. Şu anda, bu bölgede 5, muhtemelen 6 büyüklüğünde Fazla daha Çok artçı sarsıntı olacağını kestirim edebiliyorum. Bu, varsayımda bulunmak kolay zira tarihi olarak, istatistiksel olarak konuşursak, bunlar neredeyse garanti.”

Uzmanlar, insanlara “Tamam, bu Amel artık bitti” diyemeyeceklerini zira dünyanın işleyişinin bu olmadığını aktarıyor. Çünkü böylesi Aka sarsıntılardan uzunca bir müddet sonra dahi artçı zelzeleler olacak ve bu beşerler bunları hissedecek. Münasebetiyle bölge halkına psikolojik olarak da takviye sağlanması nihayet derece kıymetli olacaktır.

Depremler, levha tektoniğinin oluşturduğu bir afet tipi. Levhaların yer kabuğunda Müstakil devinim eden fakat faylar boyunca birbirine temas eden Aka kaya kütleler olduklarını biliyoruz. zelzele jeoloğu Wendy Bohon, “Sonunda, gerilim ve gerginlik kayaları bir ortada tutan sürtünmenin üstesinden istikbal ve bu kayalar bir zelzelede dediğimiz olayla kırılacak ve bu olduğunda açığa çıkan güç dalgalar halinde ilerleyecek. Hissettiğimiz şey ise bu dalgalardır.”

Pazartesinin erken saatlerinde yaşanan anne zelzele, Türkiye’nin güneyinde âlâ bilinen bir fay sınırı olan şark Anadolu Fayı’nın yaklaşık 200 kilometrelik bir alanını vurdu. Spesifik olarak bu değrem, doğrultu atımlı bir sarsıntıydı, yani fay kırılana kadar yatay olarak Zıt istikametlerde devinim eden iki kaya kütlesi ortasında oluşan gerilim sonucunda açığa çıktı. Yüzeyin Fazla sığ kısmında oluşması da yüzeyde daha ağır bir sarsıntıya neden oldu. 1906 yılında San Francisco’nun Aka bir kısmını yok eden fay tipi de Tekrar buydu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir