Arçelik’ten dev anlaşma: Whirlpool’un Avrupa’daki iştiraklerini bünyesine kattı

Genel Oca 17, 2023 Yorum Yok
Arçelik, daha Evvel Türkiye’deki üretim tesisini satın aldığı ABD’li ak eşya üreticisi Whirlpool’un şimdi de Avrupa’daki iştiraklerini bünyesine katıyor. Yapılan muahede ile Arçelik’in Avrupa’da aktiflik gösteren bütün iştiraklerinin hisseleri ile Whirlpool’un Avrupa’daki satış, üretim ve dağıtım iştirakleri, Hollanda’da kurulacak yeni bir şirket altında birleştirilecek.

Whirlpool’un Avrupa’daki iştiraklerinin Arçelik’e katılmasıyla Arçelik’in ak eşya kesiminde dünyadaki pozisyonu güçlenecek. Arçelik ve %100 bağlı paydaşlığı Ardutch B.V. ile Whirlpool Cooperation ve sahibi olduğu Whirlpool EMEA Holdings LLC ortasında muahede imzalandı.

Her iki şirketin bütün bağlı ortaklarının hisseleri, Hollanda’da kurulacak yeni şirket altında toplanacak. Arçelik’in Avrupa iştiraki Ardutch, yeni şirkette yüzde 75 Oran ile çoğunluk paya sahip olacak. 2022 yılı sonu finansal raporlarına nazaran son iştirak oranları belirlenecek. Arçelik’in Avrupa’da aktiflik gösteren bağlı iştiraklerine ilişkin olan Grundig, Arctic, Elektrabregenz, Flavel ve Leisure markaları ile Whirlpool’a ilişkin olan Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg ve Bauknecht markaları Biricik çatı altında yeni şirket çatısı altında aktiflik gösterecek. Ayrıyeten bu yeni şirket Beko, Blomberg, Altus ve Whirlpool markalarının 40 Yıl bölgesel kullanım hakkına sahip olacak.

Hollanda’da kurulacak yeni şirkete, Arçelik’in 25 Avrupa iştiraki ve Romanya’daki 2 üretim tesisinin yanı Dizi Whirlpool’un İtalya, Polonya, Slovakya ve İngiltere’de bulunan 9 lokasyonundaki 14 üretim tesisiyle 38 iştiraki devredilecek. Yeni şirketin yaklaşık 20 bin çalışanı ve yıllık 24 milyon adet üretim kapasitesine sahip olacağı Anlatım ediliyor. 2021 yılı finansal raporlarına nazaran her iki şirketin Yekün konsolide cirosu 6 milyar Euro’yu buluyor. Çağ süreçlerinin 2023 yılı ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Ülkemizin en Aka şirketler topluluğu olarak tesir alanımızı İngiltere’den Hindistan’a, Güney Afrika’dan ABD’ye uzanan global ölçekte muvaffakiyet öyküleri ile güçlendirmeye devam ediyoruz. Bugün 38 farklı Nakit ünitesinin kullanıldığı, 48 lisanın konuşulduğu Koç Topluluğu şirketleri, 150’den Çok ülkeye İhracat gerçekleştiriyor. Bölümünün lider global oyuncularından biri olan Arçelik, Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerinin iç olacağı bu yeni iştirakle maksatlarını Fazla daha ileriye taşıyor. Koç Topluluğu ve Arçelik’in rekabet gücünü artıracak bu yeni gelişmenin hem ülkemiz hem de paydaşlarımız için Fazla Aka değer yaratacağına inanıyoruz” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir