Apple yine bir yapay zeka şirketi satın aldı: İşte WaveOne’ın geliştirdiği teknoloji

Genel Mar 28, 2023 Yorum Yok
Apple Yine istikbal vaat eden Kıymetli bir start-up’ı bünyesine kattı. TechCrunch internet sitesinde yer Meydan habere nazaran Cupertinolu teknoloji devi bu Defa video sıkıştırma için Yapay zeka algoritmaları geliştiren Kaliforniyalı WaveOne‘ı sessiz sedasız bir formda satın aldı.

Apple satın alma sürecini doğrulamasa da eski WaveOne yöneticisi Bob Stankosh şirketin Apple’a satışının bu yılın başlarında tamamlandığını söyledi. Buna ek olarak WaveOne’ın web sitesinin kısa mühlet Evvel kapatıldığı ve şirket çalışanlarının birçoğunun şu anda Apple’da Türlü makine öğrenimi gruplarında çalıştığı Anlatım ediliyor.

WaveOne, 2016 yılında onlarca yıllık görüntü codec paradigmasını yapay zeka destekli hale getirmek için yola çıkan Lubomir Bourdev ve Oren Rippel tarafından kuruldu. Bourdev, WaveOne’ı kurmadan Evvel Meta‘nın Yapay zeka araştırma ünitesinin kurucularından biriydi. Hem kendisi, hem de Rippel Facebook‘ta Bir arada çalıştı.

WaveOne’ın teknolojisi ayrım yarattı

Standart algoritmalarda görüntü sıkıştırma içerik sağlayıcı tarafında gerçekleşirken, çözme işlemi son kullanıcı cihazlarında yapılır. WaveOne’ın “içeriğe duyarlı” algoritması ise günümüz akıllı telefonlarında ve birçok bilgisayarda bulunan yapay zeka hızlandırıcılarından yararlanması ile öne çıkıyor.

Şirketin geliştirdiği yenilikçi teknoloji görüntüdeki sahneleri Yapay zeka kullanarak değerlendirip Örneğin bant genişliğinin verimli kullanımı için karedeki öbür öğeler yerine yüzlere öncelik tanınmasına müsaade verebiliyor. Apple’ın WaveOne için ne kadar ödediği ya da bu teknolojiyi nasıl kullanacağı belirli değil. Zayıf ilişkiye sahip olanlar için Apple TV+ yahut Apple Fitness+‘a erişimi güzelleştirmek üzere bir niyeti olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir