Apple, yeni M2 Pro ve Max yongalarını 4 yıllık Intel işlemci ile karşılaştırdı

Genel Oca 18, 2023 Yorum Yok
Apple beklendiği üzere 14 inç ve 16 inç MacBook Pro ve Mac Küçük modellerini yeniledi. Firma güncellediği eserlerinde yeni M2 Pro ve M2 Max yongalarına yer verdi. Lakin dikkat cazibeli olan şey ise Apple’ın performans kıyaslamalarında dört yıllık bir Intel işlemciyi kullanmış olması.

Yeni M2 Pro ve M2 Max 

Apple’ın dün yayınladığı sunum görüntüsünde güncellenmiş M2 yonga serisine sahip yeni Mac Küçük ve MacBook Pro modelleri tanıtıldı. Bu eserlerinde içerisinde ise M2 Pro ve M2 Max yongaları konumlandırıldı. Spesifik olarak M2 Pro, 5nm üretim sürecinde imal edilmiş ve 40 milyar transistörü bir ortaya getirmeyi başarmış bir yonga. Apple M2 Pro’da 10 ve 12 çekirdekli iki farklı varyant sunarken 32 GB‘a kadar birleşik hafıza ile destekleniyor. M2 Max ise 67 milyar transistör, 96 GB’a kadar birleşik hafıza ve 12 çekirdekli işlemci sunuyor.

Her iki yongada da en Aka farklılık GPU yapılandırmaları tarafında yaşanıyor. Bilhassa M2 Pro, M1 Pro ile karşılaştırıldığında yüzde 30 performans artışı sağlayan daha Aka bir L2 önbelleğe sahip 19 GPU çekirdeği ile geliyor. M2 Max ise, devasa 38 GPU çekirdeği ve daha Aka bir önbellek ile M1 Max’e kıyasla yüzde 30‘luk performans artışı sağlıyor. Fakat işler bu noktada biraz karmaşıklaşıyor.

Apple, karşılaştırmalarda 4 yıllık Intel işlemciyi kullandı

Apple’ın eserlerin ayrıntılarını paylaştığı web sitesinin ayrıntılarına bakarsanız firmanın yeni çiplerinin karşılaştırıldığı eserlerin çıkış tarihlerini görebilirsiniz. Bu noktada Apple’ın Intel işlemcili MacBook Pro kıyaslamalarını Fazla da etkileyici görünmüyor. Apple haklı olarak M2 Max ile M1 Max’i kıyasladı lakin firma birebir vakitte kıyaslamalarda 2019’dan itibaren MacBook Pro’da çalışan 4 yıllık bir Intel Core i9 işlemcisini kullandı. Bu Intel işlemci ise 8 çekirdekli bir yapıya sahip.
Intel, 8. ve 9. nesil Core işlemcilerini 2018 ve 2019 yıllarına sürdü. Apple ise tıpkı yıllarda MacBook Pro modellerinde bu işlemcilere yer verdi. Intel ise halihazırda 13. jenerasyon işlemcilerini piyasaya sürmeye başlamış durumda. Apple, GPU kıyaslamalarında da aynı şeyi yaptı; şirket, M2 Max’i Gerekli misyonu çalıştırmak için kâfi grafik belleği kapasitesine bile sahip olmayan iki GPU’yla (RTX 6000 ve GeForce-RTX 3080 Ti dizüstü bilgisayar GPU’ları) karşılaştırdı.

Ek olarak Apple ayrıyeten, rakip PC bileşenlerine karşı verimlilik sayılarına sunumlarında çoklukla hayli Çok değinirdi. Lakin bu jenerasyonda firma verimlilik üzerinde Fazla Çok durmamayı tercih etmiş üzere görünüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir