Apple, yapay zeka sağlık koçu geliştiriyor ama bedava olmayacak

Genel Nis 26, 2023 Yorum Yok
Yapay zeka alanında çalışmayan rastgele bir firma yok ve Apple’ın bu gündemden Irak kalmasını beklemek de doğal olarak yanlış olurdu. Yeni raporlara nazaran Apple, idman, uyku ve yeme alışkanlıklarınızı iyileştirmenize Yardımcı olabilecek, yapay zeka destekli  bir sıhhat koçu üzerinde çalışıyor.

Apple’dan AI sıhhat koçu

Bloomberg’in haberine nazaran, kod ismi “Quartz” olan bu hizmet, “yapay zekayı ve Apple Watch’tan alınan dataları kullanarak tekliflerde bulunacak ve belli kullanıcılara özel koçluk programları oluşturacak”. Fakat Quartz bu Yıl duyurulmayacak ve bunun yerine önümüzdeki Yıl çıkması planlanıyor. Öte yandan Apple AI sıhhat koçu hizmeti ise ücretsiz olmayacak. Apple’ın aylık bir fiyat talep etmeyi planladığı belirtiliyor.

Bununla Bir arada Apple, sıhhat alanına daha Çok eğilecek. Aktarılanlara göre iPadOS 17 ile birlikte “Sağlıkuygulaması birinci defa iPad’lere getirilecek. Bilindiği üzere Apple sıhhat uygulaması şimdilik yalnızca iPhone’larda bulunuyor. Apple’ın ayrıyeten bir his takipçisi uygulaması üzerinde çalıştığı belirtiliyor. iOS 17 ile gelmesi beklenen bu “Jurassic” kod isimli özellik günlük faaliyetler ve niyetleri takip ederek kişinin “ruh sağlığına” odaklanacak. Direkt Aygıt içinde çalışan özellik, bildiriler, bildirimler ve istatistiksel datalara erişip tahlil ederek tekliflerde bulunacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir