Apple, WiFi ve Bluetooth yongası geliştirmeyi bıraktı

Genel Oca 27, 2023 Yorum Yok
Apple’ın 2025 iPhone 17 modellerinde kendi WiFi/Bluetooth çipini kullanması bekleniyordu. Kuo’ya nazaran Apple, hem WiFi hem de Bluetooth kontağını Biricik bir çipte birleştiren bileşeni geliştirirken sıkıntılarla karşılaştı. Anlaşılan o ki, iPhone 15 ve hatta iPhone 16’nın WiFi 6E bağlantısı Broadcom’dan olacak.

Kuo, WiFi ve Bluetooth kombo çipi geliştirmenin WiFi özellikli çip tasarlamaktan Fazla daha güç olduğunu kelamlarına ekliyor. Bilindiği üzere, Apple aygıtlarının birçoklarında Broadcom’un birleşik yongası var. Bu, Apple’ın Broadcom’un bütün yonga setlerini iptal kendi yonga setlerini iç etmesini zorlaştırıyor. Apple’ın Qualcomm patentleriyle ilgili sıkıntılar çıkması ve yetersiz geliştirme kaynakları nedeniyle bir müddet daha kendi 5G modemini kullanamayacak.

Apple’ın şu anda TSMC’nin 3nm üretim sürecinden geçen Apple Silicon işlemci geliştirdiği söyleniyor. Daha düşük süreç düğümü sayısı daha yüksek transistör sayısı manasına geldiğinden, bu çipin evvelkilere kıyasla performans ve güç verimliliği bakımından Kıymetli ölçüde düzgünleştirme sunması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir