Apple karma gerçeklik gözlüğü için kendi metaverse evrenini oluşturuyor

Genel Kas 14, 2022 Yorum Yok
Apple’ın karma gerçeklik başlığı için sona yaklaşılmış üzere duruyor. Teknoloji devi yalnızca bir başlık değil tıpkı vakitte bir ekosistem yaratmak da istiyor. Bu bağlamda gelen yeni bilgiler de Apple’ın bu gayretine Fer tutuyor. Aktarılanlara nazaran Apple, kendi metaverse evrenini geliştirmekte.

Şimdiye kadar Apple’ın karma gerçeklik başlığı hakkında bildiklerimiz şöyle: Başlığın kendisi muhtemelen 2000 ila 3000 dolar arasında bir fiyata sahip olacak. Bünyesinde Mac’lerde kullanılan M2 yongasının bulunması ve aygıtın içine ve dışına yerleştirilmiş 10’dan Çok kamera ve sensörün olmasını bekliyoruz. Ayrıyeten aygıtın FaceTime ve Haritalar üzere Temel Apple uygulamalarının karma gerçeklik sürümlerini içerecek olan realityOS adlı yeni bir işletim sistemini çalıştıracağı da aktarılıyor. Apple’ın bu yeni işletim sisteminin kod ismi Oak ve istikbal Yıl kullanıma Amade olacak üzere görünüyor.

Bir öteki Değerli ayrıntı ise başlığın isimlendirilmesi. Bizi takip edenler hatırlayacaktır, Apple’ın geçtiğimiz Ağustos ayında “Reality Pro” ve “Reality One” ticari marka başvurusu yaptığı ortaya çıkmıştı. Halihazırda RealityKit üzere markaları olan Apple’ın karma gerçeklik başlığı için bu isimlerden birisini yahut ikisini kullanması epey olası.

Apple kendi metaverse cihanını kuruyor

Apple’ın nihayet birkaç ayda yaptığı işe alımlar, karma gerçeklik başlığının içeriklerle destekleneceğini gösteriyor. Apple’ın Technology Development Group (TDG) kısmına yaptığı işe alımlar ve ilanları firmanın AR/VR alanında içerik oluşturabilecek bireyleri hedefliyor. İlanlar ayrıyeten başlık için Özel bir görüntü akış hizmeti oluşturulacağını da işaret ediyor. Hatırlayacağınız üzere Apple, sanatkarlar ve profesyonel spor ligleriyle paydaşlık yapan NextVR’ı satın almıştı. Bu alandaki faaliyetler münasebetiyle yeni değil.

Apple öte yandan metaverse benzeri kendi sanal dünyası üzerinde de çalışıyor. Apple, 3 boyutlu karma gerçeklik dünyası için neler sunacak meçhul fakat “metaverse” sözünün kullanılmasını beklemeyin. Öte yandan Apple, hem kendi sanal dünyası hem de karma gerçeklik başlığı için tecrübeli isimleri bu çalışmaya kaydırmış durumda. Bunlar ortasında mühendislik yöneticisi Yaniv Gür, Eser donanım şefi Dan Riccio ve Dave Scott üzere Kıymetli isimler yer alıyor. bütün bu kıdemli isimler Apple’ın yeni “next big thing” eseri üzerinde çalışacak. Apple’ın “Reality Pro” yahut “Reality One” ismini verebileceği karma gerçeklik başlıklarının 2023 Mart devrinde seri üretime geçmesi bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir