Apple çalışanlarını yasadışı yollarla işten çıkarmakla suçlanıyor

Genel Mar 28, 2023 Yorum Yok
Apple, birtakım mağazaları için sendika kontratları imzalamış olsa da, perakende çalışanlarını sendikalaşmaktan caydırmak için adımlar atmakla tekraren suçlandı. Apple’ın İK şefi Deirdre O’Brien’ın sendika aykırısı yorumları ve çalışma maddelerinin ihlal edilmesi hakkındaki argümanlar da bunlara dahil.

Apple’a çalışanlardan suçlama

Washington Post’un haberine nazaran, Amerika Bağlantı İşçileri (CWA) sendikası tarafından Ulusal Çalışma Alakaları Kurulu‘na (NLRB) yeni suç duyurusunda bulunuldu. CWA, Apple’ın beş Kansas City çalışanını sendikal örgütlenme eforlarına misilleme olarak işten çıkardığını sav ediyor. Beş hadisenin her birinde Apple’ın işten çıkarmalara münasebet olarak işe geç gelme ve formları uygunsuz doldurmayı gösterdiği bildirildi. İşten çıkarılan çalışanlardan biri olan Gemma Wyatt, bir ay içinde üç Defa vardiyasına yaklaşık bir dakika geç kaldığı için disiplin cezası aldığını söylüyor.

Kansas City çalışanı yaklaşık bir yıldır bir sendika kurmaya çalışıyor. Öte yandan 2022’de sırf iki ABD mağazası sendikalaştı. Öte yandan Apple’ın sendikalaşmaya çalışan mağazaları kasıtlı olarak engellemeye çalıştığı belirtiliyor. Hatta argümana nazaran Apple, fiyatları yükselterek, toplumsal yardımları genişleterek ve programları gevşeterek Amele hareketlerini durdurmaya çalıştı.

Teknoloji devleri ve onların Alelade çalışanları ortasındaki arbedeler yeni değil. Activision Blizzard, Amazon ve Microsoft üzere şirketlerdeki personellerin ya sendikalaşmasıyla ya da hoşnutsuzluklarını lisana getirmesiyle geçtiğimiz Yıl hararetli bir Yıl olmuştu. Bu firmaların da tıpkı Apple üzere sendikalaşma teşebbüslerini sık sık engellemeye çalıştığı biliniyor. CWA’nın suçlamaları, bu savaşların yeni yılda da devam ettiğini gösteriyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir