Apple, 2030 yılına kadar tüm ürünlerini karbon nötr yapacak

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
Apple, 2017 yılında genel merkezini Apple Park’a taşımıştı. Bu yerleşke çatısında barındırdığı 17 megavatlık güneş panelleri sayesinde yüzde Çehre yenilenebilir güçle çalışmaya devam ediyor. Lakin Apple yalnızca kendini karbondan arındırmakla kalmıyor tıpkı vakitte Müstahsil ortaklarını da buna teşvik ediyor. Firma, 2030 yılına kadar bütün eserlerini karbon nötr hale getirmeyi planladığını yaptığı açıklamada bildirdi.

Apple, karbondan arınıyor

Apple’ın açıklamasına nazaran Müstahsil ortakları halihazırda 13 gigawatt’tan Çok yenilenebilir güç kurulumuna ulaşmış durumda. Geçen yıla nazaran büyümenin yüzde 30 olduğunu belirten firma, 28 ülkede aktiflik gösteren 250’den fazla tedarikçisinin 2030 amacına bağlı kalacaklarını taahhüt etmiş durumda. Apple’a nazaran 2030 yılı gayelerine ulaşmak için 20 gigawatt kadar yenilenebilir güce gereksinim duyuluyor.

 

Apple, sadece geçen Yıl Supplier Clean Energy Program kapsamında yaklaşık 3.8 milyon arabanın yollardan kaldırılmasına denk gelen 17,4 milyon metrik ton CO2 emisyonunun önlendiğini belirtiyor. Apple, Green Bond programına 2016 yılında 4,7 milyar dolarlık bir yatırımla başladı ve bugüne kadar 3,2 milyar doların üzerinde ödeme yaptı. Bu kaynak tedarik zincirini karbondan arındıracak projelere aktarılıyor. Apple Örnek olarak 320 megavat elektrik üreten IP Radian Solar projesini gösteriyor. Şirket ayrıyeten Çin ve Japonya’da yaklaşık 500 megavatlık güneş ve rüzgar yatırımı da yaptı. Her Yıl milyonlarca telefon üreten Apple’ın tedarik zincirini karbon nötr yahut yüzde Çehre yenilenebilir hale getirmesi Değerli bir adım ve sorumluluk.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir