APK nedir? APK oyun ve uygulama nasıl indirilir ve kurulur?

Genel Mar 06, 2023 Yorum Yok

Android telefon kullanıyorsanız, muhtemelen bir noktada APK terimini duymuşsunuz ve muhtemelen APK ne demek merak etmişsinizdir. Marka ve model bağımsız, APK belgelerine Vakit vakit gereksinim duyulabiliyor. APK, çoklukla Google Play Store’dan indirilemeyen bir uygulamayı ve oyunu hileli olarak indirmenin Biricik yolu. Pekala APK nedir? Bu Kılavuz yazıda APK açılımından telefonda APK kurulumuna, inançlı APK indirme sitelerine her şeyden bahsedeceğiz.

APK nedir 🤔

APK açılımı; Android Package Kit. APK, Türkçe’de Android Paket Kiti manasına geliyor. APK ne demek kısaca; Android işletim sistemi tarafından taşınabilir uygulamaların dağıtımı ve suramı için kullanılan paket evrak biçimidir.

APK, bir arşiv belgesidir; yani aniden Çok belge ve bunlarla ilgili meta bilgiler içerir. Muhtemelen zip ve rar üzere arşiv evrakı tiplerine aşinasınızdır. Arşiv evrakları, genelde yer kazanmak hedefiyle aniden Çok belgeyi Biricik bir belgede birleştirmek için kullanılır. Arşiv, yazılımı dağıtmak için kullanıldığında yazılım paketi olarak isimlendirilir.

APK’lar, jar (java arşivi) belge biçiminin bir tipidir. bütün APK’lar özünde zip belgeleridir lakin APK olarak düzgün halde fonksiyon görebilmeleri için ek bilgiler içermeleri gerekir. bütün APK’lar ZIP’tir fakat bütün ZIP’ler APK değildir diyebiliriz. Bir evrak çıkarma aracıyla APK belgesinin içinde neler olduğunu görebilirsiniz. Bluestacks üzere bir Android emülatörü kurmazsanız, Android dışında platformlarda APK’larla pek bir şey yapamazsınız.

Bir APK dosyası genelde şunları içerir:

 • META-INF/: Manifest evrakı, imza ve arşivdeki kaynakların bir listesini içerir.
 • lib/: Belirli Aygıt mimarilerinde (armeabi-v7a, x86 vb.) çalışan Mahallî kitaplıklar
 • res/: Resources.arsc’de derlenmemiş imajlar üzere kaynaklar
 • assets/: Geliştiricilerin uygulamayla Birlikte iç ettiği olmamış kaynak dosyaları
 • AndroidManifest.xml: APK belgesinin ismi, sürümü ve içeriğini açıklar.
 • classes.dex: Aygıtta çalıştırılacak derlenmiş Java sınıfları (.DEX dosyası)
 • resources.arsc: Uygulama tarafından kullanılan dizeler üzere derlenmiş kaynaklar (.ARSC dosyası)

Base APK nedir ❓

Telefonunuzda base.apk isminde bir evraka rastlamış ve ne işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz. Base.apk evrakları, korunan sistem klasörlerinde olduklarından sadece root erişiminiz varsa görebilirsiniz. Base apk, her uygulama klasöründe bulabileceğiniz bir belgedir. Uygulamayı yüklemek için kullanılan, Google Play’den indirdiğiniz APK’yı içerir. Bu belgenin boyutunu uygulamanın Play Store sayfasında belirtilen evrak boyutuyla karşılaştırırsanız eşleştiğini görürsünüz.

Config APK nedir ❓

Config APK, APK paketlerini çalıştıran yerleşik programdır. Android uygulama paketi yahut android.autoinstalls.config ya da kısaca ConfigAPK, Android sisteminin arka planında çalışır. Bu evrak yahut yazılım paketi, APK belgelerinin otomatik olarak yüklenmesi yahut kaldırılması sürecini gerçekleştirir.

APK ne işe Yarar 💡

APK dosyaları, Android telefonunuza uygulama yüklemenizi sağlar. Windows’ta mağaza uygulamalarını yüklemek için kullanılan APPX evrakları ve öteki platformlardaki ilgili paket evraklarına benzerler. APK evrakını telefonunuzda açtığınızda uygulamayı yükleme talimatları Menfaat ve paket hakkında bilgi verir. Android’in varsayılan uygulamalarının ve ayarlarının kısıtlayıcı olduğunu düşünüyorsanız ve aygıtınızda daha fazlasını yapmak istiyorsanız APK evraklarını yüklemek tam size nazaran.

Neden APK belgelerine gereksinim duyuyoruz? APK belgeleri, sızdırılan uygulamaları indirip kullanmanıza müsaade verir. Üretici kısıtlamalarını geçersiz kılarak en nihayet Google güncellemelerini indirmenize de İmkan tanır. Google, kimi birtakım uygulamaların indirilmesi konusunda bölge kısıtlaması uygular. çok istediğiniz uygulama bulunduğunuz ülkeye hiç gelmeyebilir. Bu sorunun da tahlili; APK belgeleridir. Birtakım geliştiriciler, uygulamalarını Play Store’a sunmuyor. Bu uygulamaları indirmek için de APK evraklarına gereksiniminiz olacak.

APK belgesi açma 📲

Android, kullanıcıları APK evraklarını yüklemekten muhafazaya çalışan bir sıra Emniyet sistemine sahip. Android uygulama mağazası Google Play dışından indirdiğiniz bir uygulamayı direkt açamazsınız; Android sizi mahzurlar. APK uygulama yahut oyunları telefonunuzda açmak için bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükleme müsaadesi vermeniz gerekir. Samsung, Xiaomi, Huawei yahut Öbür bir Android telefonda bilinmeyen kaynaklara müsaade vermek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Uygulamalar’a girin.
 3. Özel erişim’i bulun.
 4. Bilinmeyen uygulamaları yükle’ye dokunun.
 5. Web tarayıcınız için Aleni pozisyona getirin.

APK nasıl kurulur 📱

Bilinmeyen kaynaklardan yüklemeye müsaade Eda kademesinden sonra APK kurulumu Fazla kolaydır. APK nasıl yüklenir? adım adım görelim:
 1. Telefonunuzun belge gezgini uygulamasını açın.
 2. APK evrakınızı bulup seçin.
 3. APK yükleyici menüsü açılacaktır.
 4. Yükle’ye dokunun.
 5. Bitti yahut Aç’a dokunun.

Güvenilir APK indirme siteleri ⬇️

Google Play’den bir uygulama indirdiğinizde arka planda APK evrakını indirip çalıştırmış olursunuz lakin APK’ya erişemezsiniz. APK belgeleri, uygulamaları sisteminize yüklediğinden Önemli Emniyet tehdidi oluşturabilir. Üzücü niyetli bir kişi, APK’yı siz yüklemeden değiştirmiş, Üzücü maksatlı yazılım yerleştirmiş olabilir. Bu nedenle APK oyun yahut uygulama indirdiğiniz sitenin emniyetli olduğundan emin olmanız gerekir. İşte en düzgün APK indirme uygulamaları:

1️⃣ APKMirror

APKMirror, en muteber Android APK indirme sitelerinin başında geliyor. Siteye yüklenen bütün APK’lar yayınlanmadan Evvel Denetim ediliyor.

Site, uygulamaların yeni sürümleri için kriptolu imzaları evvelki sürümlerle eşleştiriyor. Yesyeni uygulamalar, geçerliliklerini doğrulamak için birebir geliştiricinin diğer uygulamalarıyla eşleştiriliyor. APKMirror, bir APK belgesinin geçerliliğini doğrulayamazsa belgeyi yayınlamıyor. Bu nedenle APKMirror’da hileli APK, korsan uygulama (Spotify Premium APK gibi) yahut fiyatlı uygulama bulamazsınız. APK sitesinde her uygulamanın eski sürümleri bulunuyor.

2️⃣ APKPure

APKPure, APKMirror kadar inançlı Öbür bir APK uygulama indirme sitesi. APKPure sıkı Emniyet kuralları uyguluyor.

Site, bütün APK’ları yayınlamadan Evvel SHA1’i kullanarak sertifikanın inançlı olup olmadığını doğruluyor. Uygulamaların yeni sürümleri için kriptolu imzaların daha Evvel yayınlanan sürümlerle eşleşmesi gerekiyor, orijinal uygulamalar da birebir geliştiricinin öbür uygulamalarıyla eşleştiriliyor. APKPure’da modlu APK bulamazsınız. Uygulamaların evvelki sürümleri de bulunuyor. APKPure, Android uygulamasına da sahip. APK yüklemek için siteye girmenize gerek kalmadan, Google Play Store’dan indirir üzere APK uygulamaları indirebilirsiniz.

3️⃣ Aptoide

Aptoide, 430 milyonun üzerinde kullanıcı, 1 milyondan Çok uygulama ile en Fazla tercih edilen APK siteleri ortasında.

Site, APKPure üzere mağazaya erişmenizi ve APK evraklarını direkt telefonunuzdan indirmenizi sağlayan Android APK uygulaması sunuyor. Bilhassa Happymod üzere modlu APK arıyorsanız Aptoide tam size nazaran.

En Fazla indirilen 10 APK uygulama ⬇️

 • Happymod
 • İnat TV / İnat Box
 • YouTubeVanced
 • WhatsApp Aero
 • Instagram Aero
 • Luckypatcher
 • YouTube APK
 • YouTube Go APK
 • Google Earth
 • Postegro Lili

En Fazla indirilen 10 APK oyun ⬇️

 • Minecraft
 • Car Parking
 • Brawl Stars
 • Age of History 2
 • Toca Life World
 • Traffic Racer
 • Shadow Fight 2
 • Truck Simulator Ultimate
 • Subway Surf
 • Cargo Simulator Türkiye

Hileli (Mod) APK nedir 🧐

Hileli uygulama ya da Mod APK, Google Play Store’dan indirilen bir Android uygulama yahut oyunun (genellikle fiyatlı olur) düzenlenmiş kopyasıdır. Hileli Android uygulaması, uygulamanın Özgün sürümünde bulunmayan yeni yahut geliştirilmiş özelliklere erişmenizi sağlar.

Bazı Android uygulamalar uygulama içi satın alımlarla bütün özelliklere erişmenize müsaade verir. Kimi Android oyunlarda ilerlemenin Biricik yolu Nakit harcamaktır. Kullanıcılar, Nakit harcamak yerine modlanmış sürümleri indirmeyi tercih eder. Modlar bu noktada devreye giriyor.

Premium özellikler, modlu sürümde fiyatsız olarak sunuluyor. Hileli oyun ve uygulamalara erişebileceğiniz Fazla sayıda APK sitesi var. Fiyatsız indirilebilen lakin fiyatsız olmayan Android oyun ve uygulamaların çoğalması, kullanıcıları modlu Android uygulamalara yönlendirdi. Bu ortada, Spotify APK, Disney Plus APK, Netflix APK üzere abonelik modelli Android uygulamaların APK sürümlerine hesap güvenliğiniz açısından prestij etmeyin.

APK kullanmak ziyanlı mı ❓

APK uygulamaları kullanmak telefona ziyan verir mi? APK yüklemek riskli mi? Örneğin; Spotify APK indirmek tehlikeli mi? APK’yı muteber sitelerden indirirseniz ve virüs içerebilecek modlu Android APK oyun yahut uygulama indirmezseniz, APK kullanmak telefona hiçbir ziyan vermez.

APK indirirken dikkat etmeniz gereken en Kıymetli konulardan biri; geliştirici ismi ve evrak boyutu. Google Play Store’da bile bir uygulamanın birden Çok kopyası olabiliyor. Bu nedenle sadece sağlam yerlerden APK belgelerini indirin ve antivirüs programları ile taratın.

APK indirmek yasak mı 🤔

APK indirmek hata mu? Android telefonunuza yüklediğiniz bütün uygulamalar (Google Play Store’dan yükledikleriniz dahil) APK belgeleridir. Android uygulama mağazasında fiyatlı olan modlu altında fiyatsız paylaşılan APK’ları indirmek yasal değildir. Ayrıyeten sahibinin müsaadesi olmadan bir sitede paylaşır yahut modlayıp Kötü maksatlı yazılım yerleştirirseniz bu da Yasa dışıdır. Bilinmeyen kaynaktan bir APK yüklediğiniz için mahpusa girmezsiniz.

Android Aygıt kullanıcısıysanız, APK belgeleri ile karşılaşmışsınızdır. APK nedir hiç merak ettiniz mi? APK, Android için olmazsa olmazdır. Bu Kılavuz yazıda APK ne demek, ne işe Yarar hakkında bilgi verdik ve APK nasıl kurulur Yalın adımlarla anlattık. APK oyun ve uygulama indirebileceğiniz muteber APK siteleri de paylaştık. Çokça merak edilen APK indirmek hata mu? konusuna açıklık getirdik.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir