Anlaşma tamam: Samsung, Nokia’nın 5G patentlerini kullanmaya devam edecek

Genel Oca 23, 2023 Yorum Yok
Finlandiyalı Nokia gelirinin Aka bir kısmını patentli teknolojilerinin kullanımına ait telif ücretlerinden elde ediyor. Dolayısı ile Samsung Electronics ile lisans anlaşmasının uzatılması şirket için dönüm noktası niteliğinde bir olay.

Nokia, Güney Koreli dev ile Fazla yıllı yeni bir çapraz lisans muahedesi imzaladı. Lisans fiyatı ödemeleri 1 Ocak‘tan itibaren yine devreye girdi. Bir evvelki lisans mutabakatının mühleti geçen yılın sonunda dolmuştu ve artık taraflar bunu tazeledi.

5G alanındaki tahlilleri kapsıyor

Nokia’nın 5G ve öteki Temel teknolojik tahlillerini kapsayan mutabakat var ortamda Samsung için stratejik öneme sahip. Şirket bu lisanslar sayesinde, Nokia’nın patentli teknolojilerini kullanarak Aygıt üretmeye devam edebilecek.

Yeni lisans muahedesinin koşulları hakkında şimdi bir İzah yapılmadı, lakin Nokia temsilcileri mutabakatın dostane ilkeler çerçevesinde imzalandığını belirtiyor. Nokia Technologies Lideri Jenni Lukander hususla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Bu mutabakat her iki şirkete de inovasyon yapma özgürlüğü veriyor ve Nokia’nın patent portföyünün gücünü, onlarca yıldır Ar-Ge’ye yaptığı yatırımı ve hücresel standartlara ve diğer teknolojilere yaptığı katkıyı yansıtıyor.”

Oppo ve Vivo muahede sağlayamadı

Finlandiyalı şirket geçtiğimiz Aralık ayında Huawei ile ortasındaki lisans muahedesini uzatmıştı. Lakin öteki iki Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo ve Vivo, Finli şirketin temsilcileriyle şimdi bir muahedeye varamamış durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir