Android, artık kullanılmayan uygulamaları otomatik arşivleyerek ekstra alan açacak

Genel Nis 11, 2023 Yorum Yok
Android telefonunuzda yeni uygulamalara daha Çok yer açmaya Yardımcı olmak için Play Store, kayıtlı datalarınızı kaybetmeden kullanılmayan uygulamalarınızı problemsiz bir halde küçültmek için “otomatik arşivleme” sunmaya başlayacak.

Müzikleri ve sinemaları çevrimdışı tutmak, oyunları indirmek ve yüksek kaliteli fotoğraf ve görüntü çekmek günümüzde epey Çok depolama alanı tüketiyor ve Vakit vakit amiral gemisi Android telefonlarda bile depolama alanı yetersiz kalabiliyor. Depolama alanı yetersiz kaldığında ise ya bir şeyleri silmeniz ya da bilgileri Öbür bir yere yedeklemeniz gerekiyor.

Arşivlemek yüzde 60 tasarruf sağlıyor

Lakin Google, sorunu çözmek için otomatik arşivleme olarak isimlendirdiği yeni bir özelliği kullanıma alıyor. Bir uygulama arşivlendiyse, simgesi ve kullanıcı bilgileriniz telefonda kalmaya devam edecek ve uygulama simgesi üzerinde bir bulut simgesi görünecek. Google’a nazaran arşivlenen uygulamanın boyutu yüzde 60 kadar düşecek. Şayet uygulamayı tekrar kullanmak isterseniz simgeye dokunmanız ve uygulamanın tekrar yüklenmesini beklemeniz gerekecek. Yükleme süreci bittiğinde uygulamayı bıraktığınız formda kullanmaya devam edebileceksiniz.
Play Store yakında, kullanılmayan Android uygulamalarını arşivlenmek üzere otomatik olarak seçen bir “otomatik arşivleme” özelliğini etkinleştirmenize İmkan tanıyacak. Yeni bir uygulama yahut oyun için alanınız birinci Kez tükendiğinde otomatik arşivlemeyi açmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Sonrasında ise Play Store, yüklemek istediğiniz şey için kâfi Meydan bulunana kadar kullanılmayan uygulamaları süratli bir biçimde arşivleyecek.

Bu özellik, genişletilebilir depolama alanı olmayan Android aygıtları kullananlar yahut biraz yer açmak için uygulamaları büsbütün silmek istemeyen kullanıcılar için kullanışlı olacaktır, lakin her uygulama otomatik arşivleme için Müsait olmayacağını da belirtelim. Google, özelliğin sırf Android’in App Bundle biçimi kullanılarak yayınlanan uygulamalarda kullanılabileceğini ve arşiv takviyesine sahip uygulamaların kaldırma tekliflerinde eskisi kadar sık görünmeyeceğini belirtiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir