Android 14’te Cihazımı Bul özelliği telefon kapalıyken bile çalışacak

Genel Nis 07, 2023 Yorum Yok
Android’in yeni sürümü kayıp telefonunuzu kapalı durumda olsa bile bulmanıza Yardımcı olacak kullanışlı bir özellik sunacak. Google’ın “Cihazımı Bul” hizmetinde hayata geçireceği bu yenilik, araştırmacı Kuba Wojciechowski tarafından Android 14‘ün kaynak kodunda keşfedildi.

Pixel serisi akıllı telefonlarda “Pixel Power-off Finder” olarak isimlendirilecek bu özellik tıpkı vakitte diğer üreticilere de sunulacak. Kodda, hardware.google.bluetooth.power_off_finder katmanından bahsediliyor. Bu da aygıttaki Bluetooth çipinin telefon kapalıyken bile Aleni kalması demek.

iPhone’larda var

Android’in yeni sürümünde akıllı telefon kapalı olsa bile ilgili modüle güç sağlamak Muhtemel olacak. Wojciechowski’nin de belirttiği üzere Laf konusu özelliğin çalışabilmesi için akıllı telefonun makul donanım bileşenlerine sahip olması gerekecek. Yani donanım düzeyinde bir dayanaktan bahsediliyor.

Bildiğiniz üzere bahsi geçen bu teknoloji iPhone 11‘den sonraki Apple telefonlarda zati mevcut. iOS 15‘ten itibaren muhakkak iPhone modelleri Bul (Find My) uygulaması aracılığıyla kapalı olsa bile bulunabiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir