Amerika ve AB’nin ardından İngiltere de TikTok’u yasakladı

Genel Mar 16, 2023 Yorum Yok
Birleşik Krallık, çok kısa bir mühlet Evvel Çin’e ilişkin görüntü uygulaması TikTok’un devlete ilişkin kurumsal aygıtlarda kullanılmasını yasaklamayı planladığını duyurdu. Kabine ofisi bakanı Oliver Dowden, İngiltere’nin siber Emniyet uzmanları tarafından yapılan bir incelemenin akabinde hisli hükümet bilgilerinin risk altında olduğunu söyledi.

TikTok’a yönelik yasaklar devam ediyor

TikTok uygulamasının bireyler ve pozisyonları iç olmak üzere yüksek ölçüde kullanıcı bilgisini topladığı esasen biliniyor. Dowden, bu duruma işaret ederek devlet aygıtlarındaki dataların “hassas” olabileceğine işaret etti. TikTok yasağının derhal yürürlüğe gireceğini söyleyen Dowden, bu kararın “ihtiyati” olduğunu da kelamlarına ekledi.

TikTok yasağının yalnızca devlet aygıtları için geçerli olduğu belirtilirken tanınan toplumsal medyasına yönelik misal atakların ABD ve Avrupa Birliği tarafından da geldiğini görmüştük. ABD, İngiltere ile birebir yasağı uygularken AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Kurulu, çalışanların TikTok’u kurumsal ve ferdî aygıtlarına yüklemesini yasaklamıştı.

ABD, TikTok’u büsbütün yasaklayabilir

TikTok, ferdî dataların güvenliğini önemsedikleri ve kullanıcı bilgilerini Çin ile paylaşmadıklarını söylüyor. TikTok hem ABD hem de AB’deki kullanıcıların datalarının ülke içinde kalması için adımlar atmıştı. Avrupa için geçerli olan Project Clover ile kullanıcı dataları, Avrupalı bir Emniyet şirketinin nezareti altında Yeniden Avrupa topraklarında tutulacağı duyurulmuştu. Misal bir atak ABD için de geçerli.

Tüm bunlara Karşın TikTok’un üstündeki baskı global olarak artmaya devam ediyor. Kısa bir müddet önce ABD Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS), ByteDance’e TikTok’taki paylarını satması gerektiğini, karşıt takdirde uygulamanın ABD’de tamamen yasaklanacağını söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir