AMD’den taşınabilir konsollara Ryzen Z1 APU serisi

Anakart Driverları, Donanım Nis 25, 2023 Yorum Yok
Şimdi tam manasıyla yaygınlaşmamış olsa da taşınabilir oyun konsolları sınıfı kalabalıklaşmaya başladı. Yüklü olarak Çinli oyuncuların yer aldığı sınıfta AMD’nin Ryzen APU ailesinin sıkça kullanıldığını görüyoruz. Biraz daha taşınabilir sistemlere yönelik olduğu ve güç tüketimi buna nazaran ayarlandığı için tam da konsollara yönelik değil. AMD buna bir tahlil buldu.

AMD Ryzen Z1 serisi geliyor

AMD tarafından duyurusu yapılan Ryzen Z1 ve Ryzen Z1 Extreme APU modelleri taşınabilir oyunculuk için tasarlandı. Yüksek performansı ön plana çıkaran işlemciler güç verimliliğini de en âlâ formda sunmaya çalışıyor.

İlk Sefer Asus ROG Ally konsolunda karşımıza çıkan Ryzen Z1 serisi Zen 4 mimarisini Temel alıyor. Ryzen Zen 1 yongası 6 çekirdek ve 12 izlek ünitesi barındırıyor. 4 adet Navi grafik kümesi olan yongada 22MB Yekün ön hafıza yer alırken performans ise 2.8 TFLOPS düzeyine ulaşıyor.

Ryzen Z1 Extreme yongasında ise 8 çekirdek ve 16 izlek ünitesi yer alıyor. 12 adet Navi grafik kümesi yanında 24MB ön hafıza ve 8.6 TFLOPS performans bedeli bulunuyor. Bu yonganın Radeon 780M grafikli Ryzen 7840U olduğu daha Evvel lisana getirilmişti.

Yonga serisinde USB4, LPDDR5, LPDDR5X üzere teknolojilere takviye sunulurken AMD Radeon Harika Resolution, Radeon Chill, Radeon Image Sharpening, AMD Link üzere yazılımlar da unutulmamış. Önümüzdeki aylarda Ryzen Z1 serisi daha Çok aygıtta kendisine yer bulacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir