AMD’de farklı renk dönemi: Yeni nesil işlemciler turuncu, eskiler gri!

Genel Nis 05, 2023 Yorum Yok
AMD, meçhullüğü azaltmak ve CPU numaralandırmasına daha Çok bilgi yerleştirmek için geçen Yıl dizüstü bilgisayar işlemcileri için yeni bir isimlendirme şeması yayınladı. Bu atak Baş karışıklığını gidermek için yapılsa da tam zıddıyla sonuçlanmıştı. Artık ise AMD, evvelki atağının üstüne farklı renkli çıkartmalar ile karışıklığı gidermeye çalışıyor.

AMD dizüstü alırken etikete dikkat

AMD’nin yeni Ryzen 7000 taşınabilir serisi adeta İstanbul üzere; Kültür açısından varlıklı. Bu türlü diyoruz çünkü bu serisinin içerisinde Zen 2, Zen 3, Zen 4, RDNA 2, RDNA 3 ve Vega mimarilerinin olduğu işlemciler yer alıyor. Hepsi tıpkı Ryzen 7000 taşınabilir markası altında olduğu için kullanıcıların neyi aldığına dikkat etmesi hayli kıymetli.
Şirket artık, genel kullanıcının tercihini kolaylaştırmak için yeni bir kılavuzu kullanıma alıyor. AMD’nin Ryzen 7000 taşınabilir serisi dizüstü bilgisayarlarında iki farklı etiket yer alacak: Turuncu ve Gri. Turuncu etikete sahip olan dizüstü bilgisayarlar Zen 4 mimarisine (Ryzen 7040/7045 serisi) dayalı olacak. Eski gri etikete sahip olanlar ise Zen 2 yahut Zen 3 APU’lar (Ryzen 7020, 7030 ve 7035 serisi) için geçerli olacaktır

AMD’nin isimlendirmesi

Ryzen 7000 taşınabilir serisinin isimlendirmesinde her basamağın başka bir değeri ve manası bulunuyor. İlk sayı işlemcinin piyasaya sürülme yılını temsil ediyor münasebetiyle mimarisi ne olursa olsun 2023 yılında çıkan bir işlemci 7XXX halinde olacak. CPU jenerasyonunu merak edenler ise üçüncü rakama bakmak zorunda: 7X4X işlemciler Zen 4’tür, 7X3X Zen 3’ü temsil eder vb. İkinci basamak işlemcinin Eser sınıfını gösterecek. Buradaki sayı ne kadar yüksekse o kadar düzgün. nihayet sayı ise işlemcinin segmentindeki üst Tertip mi yoksa Temel model mi olduğunu gösterecek: Sonu 5 ile bitiyorsa en güçlü, 0 ile bitiyorsa segmentin Temel modeli.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir