AMD ve üreticilerden yanan Ryzen 7000 işlemciler hakkında resmi açıklama

Anakart Driverları, Donanım Nis 26, 2023 Yorum Yok
Geçen haftadan bu yana AMD’nin yeni nesil Ryzen 7000 ve Ryzen 7000X3D işlemcilerinde yanmasıyla ilgili birkaç Olay yaşandı. Öncelikle tekrardan belirtelim, yaşanılan sıkıntıların sayısı Fazla yüksek değil fakat sorunun kendisi önemli. O denli ki, sorunun yaşandığı sistemlerde hem AM5 soketli anakart hem de işlemci büsbütün kullanılamaz hale geliyordu. Mevzu hakkında resmi kaynaklardan İzah ise geldi.

Sorunun hem AM5 anakarta hem de CPU’ya ziyan veren çipe çok voltaj verilmesinden kaynaklandığı bildirildi. Sorunun, üreticiler tarafından sağlanan BIOS’larda Hız aşırtma süreçlerinde yükseltilen voltaj ayarlarından kaynaklandığı saptandı. MSI ve Asus üzere birkaç anakart satıcısı bu duruma erken reaksiyon vererek voltajları kısıtlamak için var AM5 anakartları için şimdiki BIOS’ları yayınladı.

AMD’den resmi açıklama

AMD tarafından Anandtech’e yapılan resmi açıklamalarda şu tabirlere yer verildi: “Hız aşırtma sırasında çok voltajın anakart soketine ve pin pedlerine ziyan vermiş olabileceğini sav eden sonlu sayıda çevrimiçi raporun farkındayız. Bu durumu etkin olarak araştırıyoruz. Anakart BIOS ayarları aracılığıyla Ryzen 7000X3D CPU’lara uygulanan voltajların Eser özellikleri dahilinde olmasını sağlamak için ODM ortaklarımızla Bir arada çalışıyoruz. CPU’su bu problemden etkilenmiş olabilecek herkes AMD alıcı takviyesiyle bağlantıya geçmelidir.”

Öte yandan problemler yalnızca AMD Ryzen 7000X3D 3D V-Cache CPU’larla sonlu değil, nihayet birkaç gündür gördüğümüz üzere standart Ryzen 7000 CPU’lar da bu sıkıntıdan etkileniyor. Manuel Hız aşırtma ile yükseltilen voltajlar hem işlemciye hem de anakarta kalıcı olarak ziyan verebiliyor.

AMD, kullanıcılardan alıcı dayanağına ulaşmalarını istemiş olsa da, AMD ve anakart üreticilerinin belirttiğine nazaran, Problem resmi garanti kapsamında olmayan manuel voltaj ve Hız aşırtmadan kaynaklandığından, rastgele bir Eser değişiminin sunulup sunulmayacağı Kesin değil. Benim gördüğüm kadarıyla sorunu yaşayanların değişim talepleri Olumlu sonuçlanmış durumda.

Anakart üreticilerinden resmi açıklama

Yanma probleminin en Çok yaşandığı anakartların başında gelen Asus, halihazırda AM5 anakartları için yayınlanmış olan bütün eski BIOS sürümlerini kaldırdı/kaldırıyor. mahsul sayfalarında sadece yeni BIOS’lar var olacak. Benzeri biçimde MSI, ASRock, Biostar ve diğerleri de yeni BIOS’ları yayınlıyor. Firmalardan yapılan açıklamaların ortak noktaları tıpkı şeyi söylüyor: Aşırı voltajlar Ryzen 7000X3D işlemcileri anında öldürüyor.

Bilindiği üzere Ryzen 7000X3D işlemcilerde Hız aşırtma uygulanamıyor fakat PBO2 ve EXPO hafıza yoluyla performans ayarına ve DRAM Hız aşırtmalarına müsaade veriliyor. Lakin hem AMD hem de üreticilerin yaptıkları incelemeler sonucunda ortaya çıkıyor ki EXPO aktifleştirilir etkinleştirilmez CPU SOC ve CPU VDDIO/MC voltajları 1.36-1.4v’a hatta bezen 1.5V’a kadar yükselebiliyor. Bunlar Özellikle Ryzen 7000X3D işlemcilerinin dayanabileceğinden Fazla yüksek bedeller.

Asus ve MSI (muhtemelen başkaları de) yeni BIOS sürümlerinde voltajları 1.3V ile sınırlamaya başladılar. Dolayısıyla Şayet Ryzen 7000X3D yahut Ryzen 7000 işlemciler kullanıyorsanız yeni BIOS sürümlerine geçmenizi öneririz. Şayet halihazırda hafıza yahut CPU Hız aşırtma uygulamışsanız bunları Geri almanızı ve BIOS’unuzu güncellemenizi tavsiye ederiz. Öte yandan, başlarda soru işareti kalmaması açısından bir Sefer daha belirtmek isterim: Yaşanılan Sıkıntı az sayıda kullanıcıyı etkilemekte. Hız aşırtma yapmayan kullanıcılar için var BIOS’lar iç rastgele bir risk Laf konusu değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir