AMD, Ryzen işlemcilerde hibrit çekirdek mimarisi kullanacağını duyurdu

Anakart Driverları, Donanım May 19, 2023 Yorum Yok
AMD, gelecekte tüketici sınıfı işlemcilerinde hibrit mimariler kullanacağını ve böylelikle Intel üzere Biricik tip CPU çekirdeklerini performans çekirdekleri ve verimlilik çekirdekleri üzere bir kombinasyonla değiştireceğini doğruladı. Şirket bu değişiklik için Kesin bir Vakit çizelgesi sunmadı, lakin yeni dizaynın sırf çekirdek yoğunluğunda değil, birebir vakitte çekirdek tipinde ve bunların nasıl yapılandırıldıklarında da farklılıklar getireceğini doğruladı.

Hibrit çekirdekler AMD’ye geliyor

Belçika’da düzenlenen ITF World konferansında Tom’s Hardware’a AMD CTO’su Mark Papermaster, bu yaklaşım sayesinde yüksek performanslı çekirdeklerle Güç tasarruflu çekirdeklerin harmanlanacağını söyledi. Yöneticiye nazaran, çekirdek sayısı Biricik başına Türlü ihtiyaçlara sahip müşterilere tesirli bir formda hizmet vermediğinden, hibrit dizaynlar makul uygulama gereksinimlerine dayalı olacak. mesela dizüstü bilgisayarlarda ofis programları kullanırken yahut internette gezerken kuvvetli çekirdeklerin çalışmasına gerek yok. Verimlilik çekirdekleri bu işler için çalışırsa daha uzun periyodik bir pil ömrü elde edilebilir.

Bu bilgilerin AMD’nin Ryzen 7040 ‘Phoenix’ APU’larında yer verdiği yapay zeka hızlandırıcısından sonra gelmesi de dikkat çekiyor. Tüketici sınıfı öbür Ryzen işlemcilerde AMD hala Biricik tip çekirdekler kullanıyor lakin Ryzen 7040 ‘Phoenix’ APU’lar görünüşe nazaran değişimin birinci adımları olacak. Öte yandan hibrit çekirdek mimarileri x86 alanında birkaç yıldır kullanılıyor. Intel, 2021’de Alder Lake işlemcileriyle bu tasarımı benimsemeye başladı.

Alder Lake, Sıkıntı tüketimini düzgünleştirmeye Yardımcı olmak için performans ve verimlilik çekirdeklerinin bir kombinasyonuyla gelen birinci tüketici sınıfı x86 CPU ailesiydi. Performans çekirdekleri yüksek saat suratları ve hyperthreading ile gelirken, verimlilik çekirdekleri daha az Güç tüketimi, daha düşük saat suratları ve daha az çip alanına sahip oluyordu. Birebir fikir ARM tarafından akıllı telefon SoC’lerini tasarlamak için de kullanılıyor.

AMD, işlemci dizaynında Yapay zeka kullanacak

Papermaster ayrıca, AMD’nin yapay zekayı şirketin çip tasarım, test ve doğrulama süreçlerine entegre etme planlarından da bahsetti ve şirketin performansı artırmak ve güç tüketimini azaltmak için aslında yapay zeka kullandığını söyledi. Papermaster ayrıyeten şirketin gelecekte çip tasarımı için üretken Yapay zekayı daha kapsamlı bir biçimde kullanmayı planladığını doğruladı.

Üretken Yapay zekanın bir gün mikro mimariler tasarlayıp tasarlayamayacağına ait bir soruyu yanıtlayan Papermaster, gelecekte var dizaynlar üzerine inşa edilebilmesinin Muhtemel olduğunu söyledi. Ancak Papermaster’a nazaran uzunca bir müddet daha Yapay zeka, tasarımcıların yerini almayacak, fakat tasarımı hızlandırmak için muazzam bir Sıkıntı sunacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir