AMD patronu mutlu ama net gelir kaybı yüzde 100’den fazla!

Anakart Driverları, Donanım May 03, 2023 Yorum Yok
AMD uzunca bir müddettir finansal manada kuvvetli bir Amel çıkarıyordu Lakin içinde bulunulan pazar kaidelerinden Dolayı firma gelirlerinde ve kârlılığında düşüş görmekten kaçınamadı. Bu çeyrekteki gelirler Önemli düşüş yaşamasa da neredeyse her Amel kolunda AMD kârlılık problemleri yaşadı. Bu düşüşler ise sürpriz değil. Halihazırda bulunan piyasa ve ekonomik kurallar bütün firmaların gelirlerinde Önemli düşüşlere neden oluyor.

Gelir düştü, ziyan var

2023 yılının birinci çeyrek sonuçlarına nazaran AMD’nin gelirleri yüzde 9 düşerek 5,4 milyar dolar olarak tablolara yansıdı. Firmanın operasyon gelirleri bir evvelki yılın tıpkı devrindeki 950 milyon dolar gelire kıyasla yüzde 115 düşerek 145 milyon dolar zarar olarak gerçekleşti. Firmanın net gelirleri de misal formda yüzde 118 düşüşle 786 milyon dolar gelirden 139 milyon dolar net zarara ulaştı.

 

AMD’nin Ryzen eserlerini kapsıyan İstemci Segmenti’nin gelirleri yıllık bazda yüzde 65 düşüşle 2 milyar dolardan 700 milyon dolara geriledi. Bu segment Biricik başında 172 milyon dolar işletme zararı bildirdi. Öte yandan AMD’nin gömülü işlemcilerinin olduğu Amel kısmı ise tam zıddı performans sergiledi. Bu kısım gelirlerini yüzde 163 artırarak 1,6 milyar dolara yükseltti. Bu kısmın kasaya soktuğu Nakit ise 798 milyon dolar oldu.

Lisa Su: çok düzgün bir çeyrek

AMD’nin CEO’su Lisa Su yaptığı açıklamada “Karma talep ortamında beklenenden daha yeterli gelir ve çıkar sağladığımız için birinci çeyrekte Fazla uygun bir performans gösterdik. “Bu çeyrekte apansız Çok lider eseri piyasaya sürdük ve Yapay zeka yol haritamızı ve alıcı iştiraklerimizi hızlandırarak Değerli ilerlemeler kaydettik. Daha uzun vadede, yol haritalarımızı muvaffakiyetle sunarken, stratejik bilgi merkezi ve yerleşik önceliklerimizi uygularken ve Yapay zeka portföyümüzün benimsenmesini hızlandırırken Kıymetli büyüme fırsatları görüyoruz.” sözlerini kullandı.
Bir diğer yandan AMD’nin oyun tarafı beklenenden daha kuvvetli bir performans sergiledi. AMD’nin oyun gelirlerinin içerisinde konsollar ve ekran kartları bulunuyor. Bu kısımdaki gelirler hafif düşüş yaşadı lakin AMD’ye nazaran RX 7900 XTX başta olmak üzere Radeon satışları evvelki çeyreğe nazaran artış gösterdi. bütün bunların ışığında oyun gelirleri yüzde 6 düşüşle 1,8 milyar dolar gelir ve 314 milyon dolar operasyon geliri sağladı.

Lisa Su ayrıyeten bu çeyrekte yeni RDNA 3 GPU’ların geleceğini de doğruladı. İçinde bulunduğumuz ikinci çeyrek içerisinde AMD anne akım Radeon RX 7000 serisi yani RX 7700 ve RX 7600 serilerini piyasaya sürecek. Görünüşe nazaran bu kartlar bu ayın sonunda duyurulacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir