AMD, işlemci ve ekran kartlarını bilerek yüksek fiyattan sattığını doğruladı

Anakart Driverları, Donanım Şub 03, 2023 Yorum Yok
AMD, finansal manada rakibi Intel’e nazaran bir müddettir Fazla daha âlâ bir performans sergiliyor. Bu performansın ardındaki atılımlar ise yeni yeni gündeme geliyor. Firmanın nihayet çeyrek bilgilerinin açıklandığı toplantı sırasında AMD CEO’su Dr. Lisa Su, envanter idaresi için birtakım ataklar yaptıklarını doğruladı.

AMD CEO’su Dr. Lisa Su, geçtiğimiz yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde hem işlemci hem de ekran kartı sevkiyatlarını durdurduğunu ve eserlerini yüksek fiyatlandırdığını doğruladı. İçinde bulunduğumuz çeyrekte ise bu kısıtlamanın daha hafif olacağı söylendi.

Oyuncular için Üzücü AMD için iyi 

Misal bir atak bundan birkaç ay Evvel Nvidia tarafından da uygulandığı açıklanmıştı. Lakin Nvidia’nın hala bu uygulamayı sürdürüp sürdürmediği meçhul. Öte yandan bu tip envanter yönetim atakları şirketlerden gördüğümüz şeyler Lakin Enteresan bir biçimde Intel bunu uygulamadı ve şu Lahza bunun zorluğunu yaşıyor üzere görünüyor.

AMD’ye dönecek olursak, firma nihayet iki ayda hem işlemci hem de ekran kartı fiyatlarını düşürmeye başladı. Şirketin mevcut Ryzen 7000 serisi işlemcileri, piyasaya çıktıkları birinci aydan bu yana fiyatlarında yüzde yirmi üzere dramatik düşüşler gördü. Intel ise tam tersini yaparak yüksek stok sorunu yaşayan piyasayı daha Çok işlemci gönderdi. Birtakım analistler Intel’in bu atılımını “kendi kendini imha etmek” olarak nitelendirdi.

Öte yandan AMD, bir müddet Evvel Ryzen 7 7800X3D için 449 dolar, Ryzen 9 7900X3D için 599 dolar ve Ryzen 9 7950X3D için 699 dolar’dan başlayan fiyatlarla yeni Ryzen 7000X3D serisinin bu ayın ikinci yarısında piyasaya süreceğini açıkladı. Piyasa giriş fiyatı 699 dolar olan Ryzen 9 7950X ise halihazırda 600 doların altında satılıyor ve gelecekte işlemcinin fiyatının yükseleceğine dair bir işaret yok.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir