Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 124 milyar dolarlık servetini bağışlama kararı aldı

Genel Kas 14, 2022 Yorum Yok
Jeff Bezos, milyarlarca dolarının birçoklarını hayatı boyunca hayırseverlik emellerine bağışlamayı planladığını söyledi. Amazon’un kurucusu olan Bezos, dünyanın en Güçlü öbür beşerlerine kıyasla hayırsever yardımlar için yıllarca süren tenkitlerin akabinde birinci Defa bunu yapmayı taahhüt etti.

Jeff Bezos, servetinin Aka kısmını iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve toplumsal “birleştiricileri” desteklemek için kullanmayı planladığını söyledi. Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne nazaran Bezos, yaklaşık 124 milyar dolar değerinde. Bezos evvelden dünyanın en Varlıklı insanıydı, fakat Amazon payları düştükçe net bedeli daraldı ve en Güçlü dördüncü pozisyonuna geriledi. Amazon, geçtiğimiz Yıl bütün vakitlerin rekorunu kırarak 188,11 dolar Üleş bedeline ulaştığında Bezos, 200 milyar dolar üzerinde servete sahipti.

“Hayır işleri ve şirket kurmak emsal şeyler”

Bezos, “Hayır işlerini etkisiz bir formda yapmanın Fazla yolu var. Münasebetiyle Fazla dikkatli düşünmelisiniz ve grubunuzda kusursuz beşerler olmalı” dedi. Bezos’a nazaran hayır işlerini tesirli bir halde incelemek ve yönetmek gerekiyor tıpkı Amazon’u kurup işletmek üzere.

Milyarder isim, yapacağı bağışları ve hayır işlerini dikkatlice inceleyeceğini ve bir metodoloji oluşturarak ilerleyeceğini aktarıyor. Bezos, ünyanın en Güçlü insanlarından kimilerinin servetlerinin birçoklarını hayır kurumlarına bağışlama vaadi olan Giving Pledge anlaşmasına katılmamıştı. Giving Pledge, Bill Gates ve Warren Buffett tarafından oluşturulmuş bir tertip. Öte yandan Bezos, kendi kurduğu Bezos Earth Fund’a 10 milyar dolar bağış taahhüdü vermiş ve yaklaşık 1 milyar dolar kadar bağışta bulunmuş durumda.

Öte yandan Bezos’un ömrü boyunca şimdiye kadar kabaca 2,5 milyar dolar bağışladığı düşünülüyor. 2019 yılında boşanmış olduğu eski eşi Mackenzie Scott ise epeyce cömert. Scott, 2020 yılından bu ya 12,8 milyar dolar bağışlamış durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir