Amazon, Microsoft ve diğer teknoloji firmaları 60 binden fazla kişiyi işten çıkarıyor

Genel Oca 19, 2023 Yorum Yok
Teknoloji firmaları yaklaşık 10 yıllık boğa piyasasına liderlik ederken işler bir anda tepetaklak oldu. Tertibin değişiyor olması teknoloji firmalarının karlılığını Olumsuz etkilerken yöneticiler maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Bu bağlamda ise işten çıkarmalar kaçınılmaz.

Amazon, 18 Ocak tarihinden itibaren 18.000’den Çok çalışanını işten çıkarmaya başladı ve bu sayının Yıl uzunluğunda daha da artabileceği söyleniyor. Bu işten çıkarmalar Amazon’un 28 yıllık tarihinin en Aka işgücü azaltımı olacak. Misal halde Microsoft ise şirketin çalışan sayısı yüzde 5 oranında azaltacağını yani 11.000 çalışanın işten çıkarılacağını açıkladı.

Teknoloji devleri 60 bin kişiyi işten çıkartıyor

İşten çıkarmalar, büyümenin yavaşladığı, enflasyonla gayret için yüksek nema oranlarının yaygınlaştığı ve mümkün ekonomik sakinlik dehşetinin yükseldiği periyotlarda geldi. Neredeyse teknoloji sanayisinin tamamında işten çıkarmalar başlamış durumda. Bu işten çıkarmaların boyutu 60 bin bireye ulaşmış durumda.

Yukarıda da dediğimiz üzere Amazon ve Microsoft toplamda 29.000 çalışanı işten çıkarmaya başlamış durumda. Google anne şirketi Alphabet şimdiye kadar 230 kişiyi işten çıkardı fakat firmanın ilerleyen periyotlarda daha Çok kesintiye gitmesi bekleniyor. Crypto.com işgücünün beşte birini yani yaklaşık 500 kişiyi işten çıkartacağını duyurdu. Kripto dünyasındaki bir Öbür dev Coinbase ise 2000 kişinin işini sonlandırıyor. Bulut tabanlı yazılım şirketi Salesforce bu ayın başlarında 7000 kişi ile yollarını ayıracağını duyurmuş ve Amel ölçeğini biraz küçülteceğini açıklamıştı. Öte yandan Facebook’un çatı şirketi Meta ise 11.000 çalışan ile yollarını ayırıyor. Firma için şiddetli geçen 2022 yılı ve Özellikle dördüncü çeyreği maliyetlerin azaltılması için bu tip kesintileri mecburi kılmış vaziyette. Ayrıyeten Elon Musk tarafından satın alınan Twitter’da da 3.700 kişinin işine nihayet verilmişti.

İşten çıkarma açıklamayan Biricik firma Apple

bütün bunlar yalnızca buzdağının görünen kısmı. Tesla, Snap, Netflix ve Shopify üzere daha birçok firma işten çıkarmaları onaylamış ve gerçekleştirmiş durumda. İşten çıkarma sürecine başlamayan teknoloji firmaları da Mevcut ve en büyükleri Apple. Firma şimdiye kadar işten çıkarma gerçekleştireceğini duyurmadı. Bunun nedenini anlamak için ise firmanın yapmış olduğu işe alımlara bakmak gerekiyor.

Apple, diğer firmalar üzere nihayet yıllarda Fazla Çok işe alım gerçekleştirmedi. 2016’dan beri yaklaşık yıllık yüzde 6 oranında işe alım gerçekleştirdi ve bu öbür firmalar ile kıyaslandığında hayli az. Bilhassa pandemi sürecinde de öbür firmalar üzere rekor işe alımlar gerçekleştirmedi ve hayli mütevazı kaldı. Elbette Apple, pandemi sürecinde başkalarına nazaran Fazla daha yavaş büyüdü lakin görünen o ki firma adımlarını sağlam atmış.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir