Amazon, iklim değişikliğine karşı açık deniz rüzgar türbinlerinde deniz yosunu yetiştirecek

Genel Şub 17, 2023 Yorum Yok
Amazon, kısa müddet Evvel yaptığı bir duyuruda açık deniz rüzgar türbinleri ortasında yer Meydan dünyanın birinci ticari ölçekli deniz yosunu çiftliğini finanse edeceğini açıkladı. Amazon, gelişen Aleni deniz rüzgar çiftliklerinin yalnızca güç olarak değil tıpkı vakitte iklim değişikliğiyle direkt gayret etmesini hedefliyor.

Açık deniz rüzgar çiftliğinde yosun yetiştirilecek

Hollanda kıyısı açıklarındaki North Sea Farm 1 projesi, birinci yılında en az 6.000 kg taze deniz yosunu üretmesi beklenen 10 hektarlık (25 dönümlük) bir deniz yosunu çiftliğinden oluşacak. Projenin Yıl sonuna kadar faaliyete geçmesi ve birinci deniz yosunu hasadının 2024 baharında yapılması bekleniyor. Projenin, global olarak yaygınlaştırılabilecek bir deniz yosunu çiftçiliği planına dönüşmesi ümit ediliyor.

Deniz yosunu yetiştiriciliği, 2040 yılına kadar yaklaşık 1 milyon hektar olması beklenen rüzgar çiftliklerinin işgal ettiği bütün alanı kaplayacak formda genişlerse, yılda milyonlarca ton karbondioksit emebilir. Amazon, cinsinin birinci örneği olan bu deniz yosunu çiftliğini kurmak ve deniz yosunu çiftçiliği yoluyla karbon azaltımına yönelik bilimsel araştırmayı yürütmek için 1,5 milyon Euro bağışlıyor. Amazon’un bu bağışı kar maksadı gütmeyen The North Sea Farmers’a gidecek.

Deniz yosunu iklim değişikliğiyle gayrette anahtar olabilir

Deniz yosunu esasında süratle büyüyen algler olarak nitelendirilebilir. Bu yosunlar güneşten aldıkları güç ve denizden aldıkları besin ve karbondioksitle büyürler. Deniz yosunları, karadaki bitkilerden Fazla daha Çok CO2 emebildiği için iklim değişikliği ile çabada ve karbon salınımını azaltmada tesirli olabilir.

Bu yarara ek olarak deniz ekosistemi için de Kıymetli bir habitat alanı oluşturuyorlar. Çünkü balıklar, yengeçler ve kabuklu deniz hayvanları su yosunlarını hem besin hem de Ömür alanı olarak kullanabiliyor. Bununla Birlikte deniz yosunları beşerler için de bir besin kaynağı pozisyonunda. Hatta ve hatta deniz yosunlarının geleceğin bitkisel yakıtlarının (biyoyakıt) üretiminde de rol alabileceğine inanılıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir