Amazon 1 trilyon dolar kaybeden ilk şirket oldu: Neredeyse “bir Google” kaybetti

Genel Kas 10, 2022 Yorum Yok
Amazon, 1 trilyon dolar kıymete ulaşan birinci firmalardan birisiydi. Firma bir mühlet Evvel pekte “ilk” olmak istenmeyen bir Öbür muvaffakiyete daha imza attı: 1 trilyon dolar kaybeden birinci şirket oldu. Bu değer düşüşünün boyutunu anlamak biraz güç. misal vermek gerekirse, Google’ın çatı şirketi Alphabet, şu anda 1.13 trilyon dolar piyasa pahasına sahip. Yani Amazon, neredeyse bedelinden bir Google kadar kaybetmiş durumda.

Dünyanın en Aka çevrimiçi perakendecisinin Üleş fiyatı Çarşamba günü yüzde 4,3 düşüşle 86,14 dolardan kapandı ve piyasa pahasını yaklaşık 879 milyar dolar düzeyine geriledi. Amazon’un Üleş senedi kıymeti yalnızca bu Yıl değerinin yüzde 48’ini kaybetmiş durumda. Bloomberg’e nazaran şirketin piyasa bedeli Temmuz 2021 yılında 1,9 trilyon dolar seviyesindeydi.

En Aka 5 ABD teknoloji şirketi 4 trilyon dolar kaybetti

Bloomberg’e nazaran düşüş yaşayan yalnızca Amazon değil, gelir açısından en Aka beş ABD teknoloji şirketi, artan enflasyon ve makroekonomik dalgalanmalardan Dolayı şimdiye kadar Yekün piyasa kıymetlerinden yaklaşık 4 trilyon dolar kaybetti. Yalnızca bu 5 şirketin nihayet bir ayda kaybettiği bedel, Türkiye, İsveç ve Arjantin’in Yekün GSYİH’sından daha fazla.

Bloomberg tarafından kaydedilen akıllara sakinlik veren sayılar, berbatlaşan bir iktisadın, Daimi olarak berbatlaşan finansal raporlarının ve Aka Üleş senedi satışlarının sonuçlarının birer yansıması. 21 Haziran Perşembe günü 1.882 trilyon dolar bedelinde olan Amazon, nispeten cüzi 879 milyar dolarlık bir değerleme bildirdi. Geçen Yıl dünyanın en değerli şirketi olarak Apple‘ı kısa müddetliğine geride bırakan Microsoft’un, piyasa değerleme kayıpları 900 milyar doları buldu.

Ek olarak, Amazon’un Üleş fiyatındaki düşüş, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos‘un net bedelini de vurdu. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran, yıla 192,5 milyar dolar ile başlayan Bezos, şu anda 113 milyar dolar bedelinde.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir