Altay tankı için geliştirilen AKKOR’un ilk test görüntüleri paylaşıldı

Genel May 12, 2023 Yorum Yok
ASELSAN Yönetim Heyeti Lideri ve genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, AKKOR Faal Müdafaa Sistemi’nin test imajlarını birinci Kez paylaştı. Altay tankının en kritik donanımlarından birisi olan AKKOR’un kısa görüntüde gelen saldırıyı başarılı bir biçimde önleyebildiği görülüyor.

AKKOR’un birinci test videosu

Temelinde ASELSAN, AKKOR’u hayli uzun bir müddettir geliştiriliyor. Birinci duyurulan Altay tankına entegre edilmesi planlanan bu sistem sonrasında Altay’da yaşanan aksaklıkların akabinde biraz sessizliğe gömülmüştü. Lakin yeni Altay tankı ile Bir arada bu projenin de faal olarak artık nihayet kademelerine geldiği görülüyor.

Görgün, yaptığı paylaşımda, “AKKOR Etkin Müdafaa Sistemi, harp alanındaki en yaygın ve en Aka tehditlerden Anti Tank Füze ve güdümlü füzeleri havada imha ederek, zırhlı birliklerimize kalkan oluyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de dünyadaki iki ülkeden birisi oldu

23 Nisan tarihinde tam 83 Yıl ortadan sonra TSK envanterine giren birinci sıfır tank olan yeni Altay tankı, ASELSAN’ın teknolojilerinden ağır bir biçimde faydalanıyor. TSK’ya teslim edilen iki adet tankın iki yıllık bir test sürecine alındığını da belirtelim. Öte yandan AKKOR Faal Müdafaa Sistemi, Altay’a entegre olmasıyla Bir arada Türkiye, bu sistemleri tankları üstünde hizmete almış dünyadaki iki ülkeden birisi olacak.

AKKOR Sistemi, Temel olarak 4 bileşenden oluşuyor. Bunlar; tanka yaklaşan anti tank Füze yahut füzeyi tespit ve takip vazifesini yürüten radar, bütün sistemi yöneten merkezi Yönetim bilgisayarı, imha noktasına karşı Tedbir mühimmatını Fazla yüksek süratle yönlendiren mühimmat atıcısı ve üzerinde yüksek hassasiyette çalışan radar bulunan fizikî imha mühimmatı. 360 derece koruma sağlayan AKKOR, tehdidi tespit ettikten sonra 1 saniyenin altında bir tepki müddetiyle ateşlenip gayesi imha ediyor. 

Altay tankı hakkında daha ayrıntılı bilgiyi projenin neredeyse birinci gününden beri içinde yer Meydan BMC Savunma genel Müdürü Mehmet Karaaslan aldık. Aşağıdaki videodan Altay’ın öyküsünün bütün ayrıntılarını izleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir