Ahtapot ve insanların akraba olduğu keşfedildi! 518 milyon yıl önce yaşamış bir canlının torunlarıyız

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
8 kolu, 3 kalbi, 9 beyni ve 1000’den Çok vantuza sahip dünyanın en zeki omurgasızı olan ahtapotların insanlar ile ortak genleri paylaştığı keşfedildi. Berlin’deki Max Delbruck Merkezi tarafından yürütülen çalışmanın sonucuna göre 518 milyon Yıl Evvel yaşamış solucan gibisi bir canlı, ahtapot ve insanların ortak atası.

İnsanlardakine benzeri hudut dokuları içeriyor

Facivermis yunnanicus olarak bilinen bu canlı, gereksinim duymadığı gövde kısımlarını koparmak üzere evrimleşen bilinen en eski hayvan örneği. Üstelik bu canlı zekasıyla da dikkat çekiyor. Onu zeki kılan şey ise mikroRNA ismi verilen Türlü gen düzenleyicileri içermesi. Alman ilim insanları, karmaşık beyin fonksiyonlarının geliştirilmesinde rol Meydan bu genlerin insanlardakine emsal sayıda ahtapotlarda da yer aldığını keşfetti. Çalışmada vazife Meydan Profesör Nikolaus Rajewsky yaptığı açıklamada, “Bizi ahtapota bağlayan şey de bu.” dedi.

Dikkat çeten çalışmada meyyit ahtapotlardan alınan 18 farklı doku örneğinin tahlil edilerek, çoğunlukla beyinde olmak üzere Yekün 42 yeni mikroRNA ailesi belirledi. Çalışmanın başyazarı, keşfedilen yeni mikroRNA’lar için şunları söyledi: “Bu, hayvanlar alemindeki mikroRNA ailelerinin üçüncü en Aka genişlemesidir. Fikir vermesi ismine yumuşakçalar olan istiridyeler, ahtapotlarla paylaştıkları nihayet atalarından bu yana yalnızca beş yeni mikroRNA edinirken, ahtapotlar ise 90 Tane edindi.” 

Aşağıdaki görüntüden ahtapotların ne kadar zeki hayvanlar olduğunu gözler önüne seren kavanoz açma deneyini izleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir