AFAD hayati uyarı bildirimi nedir? 12 Kasım AFAD mesajı niye geldi?

Genel Kas 14, 2022 Yorum Yok

Günümüz akıllı telefonların neredeyse tamamında, acil durum İkaz sistemi yer alıyor. Rastgele bir acil durumda, ülkelerin yetkili ünitelerince bu sistem üzerinden telefonlara acil durum uyarısı gönderilebiliyor. Türkiye’de de Afet ve Acil durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından, bildirim gönderilebiliyor. Hatta Türkiye’de birinci Sefer 12 Haziran’da kullanılan bildirim sistemi üzerinden telefonlara hayati İkaz bildirimi gönderilmiş, birçok telefondan AFAD siren sesi duyulmuştu. Laf konusu AFAD bildirimi, akıllara “AFAD neden bildirim gönderdi?” sorusunu getirirken, birçok vatandaş da “Deprem mi oldu?” diye merak etmeye başladı. Pekala AFAD hayati İkaz bildirimi nedir? Android ve iPhone hayati İkaz bildirimi kapatma ve açma süreci nasıl yapılır? İşte karşılıkları:

AFAD hayati İkaz bildirim iletisi nedir ❓

AFAD, Türkiye’de sarsıntı, yangın, sel vb. üzere doğal afetlerde telefonlara İkaz iletisi gönderebiliyor. Peki AFAD hayati İkaz bildirimi iletisi nedir? Android ve iPhone AFAD hayati İkaz bildirimi, acil durumlarda akıllı telefonlara gönderilen sistem bildirimidir. AFAD İkaz bildirileri sayesinde birçok vatandaş doğal afetlerden haberdar olabiliyor.

12 Kasım AFAD zelzele tatbikatı İkaz bildirimi 🚨

12 Kasım 1999’daki Düzce sarsıntısının Yıl dönümünde, bütün Türkiye genelinde zelzele tatbikatı gerçekleştirilecek. Bu bağlamda 12 Kasım Cumartesi günü saat 18.57’de AFAD tarafından telefonlara hayati İkaz bildirim gönderilecek. Android ve iPhone telefonlara gönderilecek AFAD acil durum bildiriminde “AFAD Tatbikat bilgilendirmesidir. Şu anda bütün ülkede zelzele Anı, Çök-Kapan-Tutun Tatbikatı yapılmaktadır.” yazacak.

AFAD hayati İkaz bildirimi nasıl açılır/kapatılır ❓

Hayati İkaz bildirimleri telefonlarda varsayıla olarak açıktır. Lakin Android ve iPhone hayati İkaz bildirimi açma ve kapatma süreci farklılık gösterebiliyor. Bu bağlamda iPhone ve Android telefonlarda hayati İkaz bildirimlerini açmak yahut kapatmak için yapmanız gerekenler şöyle:

iPhone hayati İkaz bildirimi kapatma/açma 👇

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Bildirimlere tıklayın.
  3. Ekranın en aşağısına inin.
  4. Hayati İkaz bildirimi sekmesini açın ya da kapatın.

Android hayati İkaz bildirimi kapatma/açma 🔽

  1. Telefonunuzun ayarlar uygulamasını açın.
  2. Arama barına “acil durum yazın”.
  3. Gelen sonuçlardan “güvenlik ve acil durum” ekranına tıklayın.
  4. Açılan ekrandan “kablosuz acil durum uyarıları” kısmına tıklayın.
  5. Buradan hayati İkaz bildirimlerini açıp kapatabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir