ABD yaptırımları sonrası Huawei, tarihinin en büyük kayıplarıyla karşılaştı

Genel Mar 31, 2023 Yorum Yok
Bir vakitler Çin’in ve dünyanın en Aka akıllı telefon üreticilerinden birisi olan Huawei için şimdilik yalnızca kara bulutlar var. Huawei, ABD yaptırımlarının işini etkilemeye devam etmesi ve Çin’deki sert pandemi denetimlerinin şirkete baskı yapması nedeniyle rekor seviyede yıllık kâr düşüşü bildirdi.

Huawei için sema kara bulutlu

Çinli teknoloji devi, 2022 yılında net karının yıllık yüzde 69 düşüşle 5,18 milyar dolara gerilediğini açıkladı. Bundan evvelki en Aka düşüş ise 2011’de yaşanmıştı ve o, yüzde 54 düzeyinde gerçekleşmişti. Huawei kârdaki düşüşün nedenleri olarak yükselen emtia fiyatlarını, Çin’in geçen yılki sıkı pandemi denetimlerini ve araştırma ve geliştirme harcamalarındaki artışı gösterdi. Buna Karşın firma 2022’de gelirlerini yüzde 0,9 artırmayı başararak 96,6 milyar dolar (642,3 milyar yuan) düzeyine yükseltmeyi başardı.

Huawe, artık anne odak olarak taşınabilir tarafı görmüyor ve bir müddettir Amel alanlarını zenginleştirmeye çalışıyor. Bulut bilişim ve otomotiv üzere yeni alanlara da firma bu yüzden giriyor. Ar-Ge’ye harcanan Nakit da firmanın geleceğini kurtarmak için bir mecburilik olarak görülüyor.

Huawei’nin akıllı telefon bölümü, yüzde 11 düşüşle 31.1 milyar dolar gelir elde ederken telekomünikasyon satışlarının yapıldığı kısmı ise yüzde 0,9 artışla 41 milyar dolar Nakit kazandırdı. ABD nihayet birkaç yıldır ülkeleri Huawei’yi yeni jenerasyon 5G ağlarından men etmeye çağırıyor. İngiltere üzere ülkeler bunu çoktan yaptı, Almanya’nın ise 5G ağlarında kimi Huawei ekipmanlarını yasaklamayı düşündüğü biliniyor.

Yeni yatırım alanları bekleneni veriyor

Huawei’nin bulut bilişim gelirlerinin bir kısmını içeren kurumsal kısmı ise evvelki yıla nazaran yüzde 30 üzere kuvvetli bir artış yaşayarak 19.3 milyar dolar gelire ulaştı. Yalnızca bulut bilişim tarafından elde edilen gelir ise 6.5 milyar dolar. Huawei ayrıyeten Çin’in elektrikli otomobil patlamasına da katıldı ve araba üreticisi Seres ile ortaklaşa araçlar piyasaya sürdü. Huawei, yeni ortaya çıkan “Akıllı Otomotiv Çözümleri” ünitesinin 2022’de 305 milyon dolar getirdiğini açıkladı.

Huawei’nin CFO’su Meng Wanzhou, şirketin sonuçlarının “tahminlerle uyumlu” olduğunu söyledi ve teknoloji devinin mali durumunun “sağlam kaldığını” söyledi. Görünüşe nazaran Huawei, batmaktan Fazla Irak lakin o eski akıllı telefon muvaffakiyetleri da yakın gelecekte pek mümkün durmuyor. Çünkü HarmonyOS, Çin dışında benimsenmekte zorluklar yaşıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir